NATO v Afghánistánu znovu zabíjelo civilisty

Zahraničí Zahraničí
26. 7. 2010 17:02
Incident patří k nejkrvavějším během devět let trvajícího konfliktu.
Útoky aliance si v Afghánistánu v některých případech vyžádaly životy civilistů
Útoky aliance si v Afghánistánu v některých případech vyžádaly životy civilistů | Foto: Reuters

Kábul -  Čtyři desítky civilistů zahynuly minulý pátek při raketovém útoku jednotek NATO uskutečněném na jihu země v provincii Helmand. Podrobnosti o incidentu zveřejnila vláda v Kábulu až v pondělí.

Útok se odehrál v okrese Sángín, kde se ve stejnou dobu střetli vojáci Mezinárodních bezpečnostních a stabilizačních jednotek (ISAF) s povstalci z hnutí Tálibán.

"Raketa zasáhla dům, ve kterém se před boji ukryl velký počet vesničanů," citovala agentura AFP mluvčího prezidenta Hamída Karzáího Vahída Omara. "Musíme vyčkat na závěry vyšetřování incidentu."

Podle Omara tvoří většinu obětí ženy a děti. Pokud se zpráva potvrdí, jedná se o jeden z nejkrvavějších útoků NATO v Afghánistánu, jenž si vyžádal životy civilistů.

Loni v září zahynulo při útoku amerických stíhacích letounů v provincii Kunduz na severu Afghánistánu podle neověřených zpráv až 150 osob. Vedle bojovníků Tálibánu se jednalo o vesničany, kteří se shromáždili okolo dvou cisteren s pohonnými hmotami, jichž se předtím povstalci zmocnili. 

V provincii Lógar, kde působí také příslušníci českého kontingentu ISAF, pokračovalo v pondělí pátrání po dvou amerických vojácích, kteří zmizeli beze stopy v pátek odpoledne poté, co odjeli s pancéřovaným džípem z Kábulu.

Tálibán vydal v neděli prohlášení, podle kterého jednoho z Američanů zabil a druhého zajal.

 

 

Právě se děje

Další zprávy