NATO umožňuje Kaddáfímu masakry, tvrdí rebelové

Libyjští povstalci nejsou spokojeni s intenzitou vojenské kampaně Severoatlantické aliance
Rebel na kontrolním stanovišti na silnici mezi městy Adžedábíja a Benghází.
Rebel na kontrolním stanovišti na silnici mezi městy Adžedábíja a Benghází. | Foto: Reuters

Benghází - Vůdce armády libyjských rebelů obvinil NATO, že je příliš laxní při svých leteckých útocích, které by měly chránit civilisty. Severoatlantická aliance tak podle něj umožňuje silám Muammara Kaddáfího, aby masakrovaly obyvatele obklíčeného města Misuráta.

Aliance ve svém prohlášení uvedla, že se v posledních dnech soustřeďuje právě na obranu Misuráty, rebelové však trvají na tom, že to není dostatečné.

"NATO nás zklamalo a stalo se naším problémem, nechává umírat obyvatele Misuráty každý den," postěžoval si vůdce povstalců Abdul Fattáh Younes. Dodal, že uvažují o tom, že by se obrátili na Radu bezpečnosti OSN, která operaci v Libyi schválila.

Mluvčí rebelů pro agenturu Reuters uvedl, že Misuráta byla jednotkami věrnými Kaddáfímu bombardována opět v úterý. Obyvatelé města čelí střelbě z tanků i děl.

Severoatlatnická aliance převzala pod svou kontrolu vojenskou operaci nad Libyí 31. března od Spojených států a tvrdí, že útoky spojenců od té doby nepolevily. "Reakce NATO je velmi pomalá, než se mezi sebou domluví jeji činitelé, utečou hodiny, Misuráta mezitím čelí pokusu o vyhubení," nesouhlasí Younes.

Velení NATO trvá na tom, že už se podařilo zlikvidovat třetinu bojové kapacity libyjských ozbrojených sil.

Spojené státy mezitím vyslaly do Benghází, které je hlavním městem libyjských rebelů, svého zvláštního vyslance. Ten má s povstalci probrat možnosti, jak by jim mohla americká vláda pomoci.

 

Právě se děje

Další zprávy