reklama
 
 

Češi opraví Afghánistánu ruské vrtulníky. Zaplatí to Američané, řekl Stropnický

Aktualizováno 9. 7. 2016 14:21
Česko se bude i po roce 2016 bude v Afghánistánu zapojovat do nebojové oprace Resolute Support (Rozhodná podpora). Příští rok chce mít v Afghánistánu až 270 vojáků, o rok později o 20 méně. Dalších 20 vojáků nebo vojenských policistů bude určeno pro ochranu českého velvyslanectví. Vyslání již schválila Poslanecká sněmovna. Vyslovit pro se ještě musí Senát a prezident Miloš Zeman, který ve Varšavě spolu s afghánským prezidentem Ghaním hovořil nejen o možnosti oprav afghánských vrtulníků, ale i o výcviku afghánských pilotů.

Varšava - Český státní podnik LOM Praha téměř jistě získá zakázku na generální opravu čtyř afghánských vrtulníků ruské výroby. Obchod, který projednala česká delegace v čele s prezidentem Milošem Zemanem na summitu NATO ve Varšavě s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním, zaplatí Američané.

"Je téměř jisté, že LOM Praha bude generálkovat čtyři vrtulníky ruské provenience, což zafinancuje armáda USA," řekl ministr obrany Martin Stropnický. Státní firma zřízená ministerstvem obrany by mohla získat zakázku i na další opravu afghánských strojů řady Mi, kterých má Afghánistán několik desítek. "To ještě není rozhodnuto," řekl Stropnický.

Za českou stranu se kromě Zemana a Stropnického rozhovoru s Afghánci zúčastnili ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Představitelé NATO v sobotu jednali také o budoucnosti alianční mise v Afghánistánu. Česko již v minulých měsících slíbilo, že do asijské země vyšle své jednotky i po roce 2016: příští rok chce mít v Afghánistánu až 270 vojáků, o rok později o 20 méně. Dalších 20 vojáků nebo vojenských policistů bude určeno pro ochranu českého velvyslanectví. Vyslání již schválila Poslanecká sněmovna, vyslovit pro se ještě musí Senát a Zeman.

V současné době čeští vojáci střeží především spojeneckou leteckou základnu Bagrám. Další se podílejí na výcviku pilotů vrtulníků nebo působí v mezinárodní vojenské nemocnici na základně na kábulském letišti. Podle Stropnického bude české zapojení v budoucnosti vypadat podobně.

Generální tajemník Jens Stoltenberg na tiskové konferenci řekl, že země aliance přislíbily přispět miliardou dolarů na afghánské ozbrojené síly. Tato částka se tak připočítá k americkému příspěvku ve výši 3,45 miliardy dolarů a k afghánskému rozpočtu ve výši kolem 420 milionů dolarů. Rozpočet by tak měl dosáhnout téměř pěti miliard. Česká vláda podle Zaorálka již nedávno schválila, že Afghánistánu poskytne 40 milionů korun. Z toho polovina půjde právě na pomoc ozbrojeným silám.

Stropnický i Zaorálek přivítali, že USA ustoupily od zvažovaného snížení počtu vojáků v Afghánistánu. Zároveň poznamenali, že česká účast v Afghánistánu je šestá nejpočetnější.

autor: ČTK | 9. 7. 2016 12:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama