Češi opraví Afghánistánu ruské vrtulníky. Zaplatí to Američané, řekl Stropnický

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2016 14:21
Česko se bude i po roce 2016 bude v Afghánistánu zapojovat do nebojové oprace Resolute Support (Rozhodná podpora). Příští rok chce mít v Afghánistánu až 270 vojáků, o rok později o 20 méně. Dalších 20 vojáků nebo vojenských policistů bude určeno pro ochranu českého velvyslanectví. Vyslání již schválila Poslanecká sněmovna. Vyslovit pro se ještě musí Senát a prezident Miloš Zeman, který ve Varšavě spolu s afghánským prezidentem Ghaním hovořil nejen o možnosti oprav afghánských vrtulníků, ale i o výcviku afghánských pilotů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava - Český státní podnik LOM Praha téměř jistě získá zakázku na generální opravu čtyř afghánských vrtulníků ruské výroby. Obchod, který projednala česká delegace v čele s prezidentem Milošem Zemanem na summitu NATO ve Varšavě s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním, zaplatí Američané.

"Je téměř jisté, že LOM Praha bude generálkovat čtyři vrtulníky ruské provenience, což zafinancuje armáda USA," řekl ministr obrany Martin Stropnický. Státní firma zřízená ministerstvem obrany by mohla získat zakázku i na další opravu afghánských strojů řady Mi, kterých má Afghánistán několik desítek. "To ještě není rozhodnuto," řekl Stropnický.

Za českou stranu se kromě Zemana a Stropnického rozhovoru s Afghánci zúčastnili ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Představitelé NATO v sobotu jednali také o budoucnosti alianční mise v Afghánistánu. Česko již v minulých měsících slíbilo, že do asijské země vyšle své jednotky i po roce 2016: příští rok chce mít v Afghánistánu až 270 vojáků, o rok později o 20 méně. Dalších 20 vojáků nebo vojenských policistů bude určeno pro ochranu českého velvyslanectví. Vyslání již schválila Poslanecká sněmovna, vyslovit pro se ještě musí Senát a Zeman.

V současné době čeští vojáci střeží především spojeneckou leteckou základnu Bagrám. Další se podílejí na výcviku pilotů vrtulníků nebo působí v mezinárodní vojenské nemocnici na základně na kábulském letišti. Podle Stropnického bude české zapojení v budoucnosti vypadat podobně.

Generální tajemník Jens Stoltenberg na tiskové konferenci řekl, že země aliance přislíbily přispět miliardou dolarů na afghánské ozbrojené síly. Tato částka se tak připočítá k americkému příspěvku ve výši 3,45 miliardy dolarů a k afghánskému rozpočtu ve výši kolem 420 milionů dolarů. Rozpočet by tak měl dosáhnout téměř pěti miliard. Česká vláda podle Zaorálka již nedávno schválila, že Afghánistánu poskytne 40 milionů korun. Z toho polovina půjde právě na pomoc ozbrojeným silám.

Stropnický i Zaorálek přivítali, že USA ustoupily od zvažovaného snížení počtu vojáků v Afghánistánu. Zároveň poznamenali, že česká účast v Afghánistánu je šestá nejpočetnější.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy