NATO odpovídá Rusku. Chce nové základny na východě Evropy

Jan Hejl Jan Hejl
27. 8. 2014 13:05
Aliance bude o opatření jednat na nadcházejícím summitu ve Walesu. Některé silné státy jsou však proti.
Německo je k návrhu Rasmussena opatrné.
Německo je k návrhu Rasmussena opatrné. | Foto: Reuters

Brusel – Summit NATO začne už příští týden. Státníci budou jednat i o velmi ožehavém tématu, které Alianci může dělit.

Generální tajemník Anders Fogh Rasmussen totiž chce rázně odpovědět na ruskou politiku na Ukrajině. Plánuje rozmístění jednotek na nové základny ve východní Evropě.

"Abychom takovéto opatření mohli uskutečnit, budeme potřebovat podporu v hostitelských zemích. Přijmeme plán, abychom v tomto zcela novém bezpečnostním prostředí v Evropě mohli jednat rychle," prohlásil.

Proti "potenciálním agresorům"

NATO chce opatřením zejména odradit ruského prezidenta Vladimira Putina od vměšování se do politiky pobaltských států, bývalých sovětských republik, kde žije silná ruská menšina.

Právě státy východní Evropy se cítí ohroženy ruskou rozpínavou politikou na Ukrajině a dlouhodobě volají po tom, aby Severoatlantická aliance zareagovala.

Pokud se členské státy shodnou, očekává se silná reakce Moskvy.

"Každý potenciální agresor, který jen pomyslí na útok proti některému státu NATO, by měl vědět, že se utká nejen s vojsky onoho státu, ale také s aliančními jednotkami," varoval alianční šéf.

Otázkou je, zda přítomnost vojsk na východě by měla být trvalá, anebo jen dočasná, napsal britský list The Guardian.

"Stručná odpověď zní ano. Aby ale nedošlo k nedorozumění, používám frázi ´tak dlouho, jak bude nezbytné´. Musíme však čelit realitě, že Rusko nepovažuje NATO za partnera," řekl Rasmussen.

Velké státy jsou proti

Na summitu ale může narazit. Jeho plán totiž nevítají s nadšením zdaleka všichni.

Ačkoli Američané a Britové navýšení vojáků na východě Evropy podporují, další silní hráči jsou proti. Nesouhlasí Francie, Itálie a Španělsko.

Vlažný postoj se dá také očekávat od další velké země - Německa. Anonymní představitel NATO řekl, že Berlín je, jde-li o provokace Ruska, velmi opatrný.

Navzdory výše uvedenému je ale pravděpodobné, že ze setkání v Cardiffu skutečně vzejde závěr, který navýšení vojsk posvětí.

Podle zdrojů z Aliance však odpůrci prosadí, aby ze závěrečného usnesení o vojenské přítomnosti na východě zmizelo slovo "trvalé".

Jediná základna NATO na východ od hranic z dob studené války je u polského Štětína na pobřeží Baltského moře. Bude pravděpodobně tvořit základ pro další rozšiřování sil na východ.

Foto: Reuters

O Rusku bez Ruska

Summit Severoatlantické aliance se bude konat 4. a 5. září v Cardiffu, hlavním městě Walesu.

NATO má jednat mimo jiné o kolektivní obraně, společném postoji vůči Rusku a stažení vojsk z Afghánistánu.

Navzdory tomu, že projednávaná agenda se bude ve velké míře týkat Ruska, jméno prezidenta Vladimira Putina mezi pozvanými není.

Vedení Aliance účast ruské delegace shledalo jako "neužitečnou". Kreml ale - dle nejmenovaného ruského diplomata - s pozváním "v nynějších podmínkách ani nepočítal".

Do Cardiffu naopak přijede hlava ukrajinského státu Petro Porošenko.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy