NATO odmítá podmínky Moskvy, Blinken ujistil Ukrajinu, že nebude z jednání vyloučena

ČTK ČTK
7. 1. 2022 20:12
Země Severoatlantické aliance jednotně usilují o smysluplný dialog s Ruskem, nejsou však ochotny slevit ze svých základních principů, podle nichž má Ukrajina právo rozhodovat o svém členství v NATO. Shodli se na tom v pátek alianční ministři zahraničí, kteří hledali společnou pozici před rozhovory s Moskvou, plánovanými na příští týden.
Jens Stoletenberg na summitu NATO
Jens Stoletenberg na summitu NATO | Foto: Reuters

Zástupci vlád třicítky zemí NATO se podle šéfa bloku Jense Stoltenberga shodli také na tom, že aliance má právo umísťovat zbraně ve všech členských státech.

Ukrajina má obavy, že desetitisíce ruských vojáků a množství těžké techniky jsou u ruských hranic připraveny, aby vpadly na ukrajinské území. Moskva nabídla Západu, že sníží napětí, pokud se NATO zřekne svého rozšiřování o postsovětské státy a nebude umísťovat zbraně na území svých východních členských zemí. Ministři se však v pátek shodli, že ruské požadavky nemohou být základem pro vyjednávání.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken po jednání ministrů v telefonátu ujistil ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kulebu, že se v příštích dnech "nebude diskutovat o Ukrajině bez Ukrajiny", uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Podle vyjádření USA potvrdil Blinken "neutuchající podporu nezávislosti, suverenity a územní celistvosti Ukrajiny tváří v tvář agresi, jíž se dopouští Rusko". 

Znovu rovněž hovořil o konkrétních krocích, které by USA a jejich spojenci podnikli, pokud by Moskva svého souseda skutečně napadla. Spojené státy hrozí Rusku v případě invaze "dosud nevídanými" sankcemi, prezident Joe Biden však jasně řekl, že kvůli konfliktu nehodlají vysílat na východ Evropy svoje vojáky.

Ruské podmínky jsou nepřijatelné, vzkazuje NATO

"NATO nemůže dělat kompromisy, pokud jde o práva všech národů vybírat si své spojence," prohlásil Stoltenberg po více než dvouhodinovém jednání ministrů. Žádost Moskvy o neumísťování zbraní je podle něj také nepřípustná, protože by se některé státy staly "druhořadými spojenci", které by aliance nemohla efektivně bránit.

Tento požadavek se vztahuje k postkomunistickým zemím včetně Česka, které na jednání poprvé zastupoval nový ministr zahraničí Jan Lipavský. "Jednota aliance je naše rozhodující výhoda," uvedl po jednání pirátský politik a zdůraznil, že Česko stejně jako další země nepovažuje ruské podmínky za základ pro jednání.

Velvyslanci aliančních zemí budou se zástupcem Moskvy jednat příští středu, kdy se po více než dvou letech sejde Rada NATO-Rusko. Již v pondělí se odehraje jednání mezi Spojenými státy a Ruskem.

 

Právě se děje

Další zprávy