NATO neumírá, Západ naopak vítězí, burcoval Pompeo na konferenci. Varoval před Huawei

ČTK ČTK
15. 2. 2020 12:56
Zprávy o smrti Severoatlantické aliance (NATO) jsou nesmírně přehnané, prohlásil v sobotu americký ministr zahraničí USA Mike Pompeo na mnichovské bezpečnostní konferenci. Západ naopak podle něj společnými silami vítězí. Pompeo se tak vymezil vůči nedávnému vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, podle kterého se Severoatlantická aliance potácí ve stavu mozkové smrti.
Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: Reuters

Ve svém projevu se šéf americké diplomacie také důrazně ohradil proti tvrzení německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, že se Spojené státy za administrativy Donalda Trumpa zříkají myšlenky mezinárodního společenství.

"Západ vítězí a dělá to společně," opakoval během svého vystoupení Pompeo několikrát. "Svoboda a demokracie vítězí," vyjádřil také své přesvědčení politik, kterého prý překvapují opakovaná prohlášení západních představitelů zpochybňující americké mezinárodní angažmá.

Naposledy takto při zahájení mnichovské konference učinil Steinmeier, podle něhož USA za vlády prezidenta Trumpa razí názor, že každý má své zájmy stavět nad zájmy všech ostatních.

Pompeo v sobotu vyjmenoval řadu mezinárodních iniciativ, do nichž jsou USA zapojeny, ať už je to vojenská podpora členských zemí NATO na východě Evropy, podpora Ukrajiny nebo prosazování společných sankcí proti severokorejskému režimu. "Je to Amerika, která odmítá mezinárodní společenství?" zeptal se. "Nenechte se mýlit," dodal.

Varování před Huawei

"Jsem rád, že mohu oznámit, že zprávy o smrti NATO jsou nesmírně přehnané," uvedl v narážce na slova amerického spisovatele Marka Twaina, který kdysi prohlásil, že zvěsti o jeho údajné smrti nesmírně přeháněly. Svobodný Západ má podle šéfa americké diplomacie daleko světlejší budoucnost než jeho neliberální alternativy.

Pompeo ve svém projevu také kritizoval Rusko, Čínu a Írán. V prvním případě konkrétně okupaci Krymu, obsazení části Ukrajiny a také ruskou dezinformační kampaň, ve druhém označil telekomunikační firmu Huawei za trojského koně čínských zpravodajců.

Foto: Reuters

Před touto společností, která se v některých evropských zemích bude podílet na výstavbě sítě páté generace (5G), dnes varoval i americký ministr obrany Mark Esper. Evropa podle něj za USA zaostává ve schopnosti rozeznat, jaké nebezpečí představuje Huawei. Washington ji viní ze špionáže pro Peking. "Pokud nerozeznáme nebezpečí a něco s tím neuděláme, mohlo by to mít nakonec dopad také na NATO," je přesvědčený Esper.

Není podle něj přípustné, aby si členské země aliance přestaly vyměňovat informace z důvodu obav, že k jejich důvěrné komunikaci mají přístup tajné služby čínské komunistické diktatury.

Čínský ministr zahraničí Wang I v Mnichově kritiku odmítl jako kampaň, která má jeho zemi pošpinit. "Obecně se dá říct, že všechna obvinění proti Číně jsou lži," uvedl. Washington se podle něj i těmito tvrzeními snaží bránit rychlému rozvoji Číny, který je přitom "nevyhnutelným trendem" a "odrazem směru lidského pokroku". Wang věří, že pokud jde o Huawei, budou se evropské země rozhodovat na základě faktů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy