Nástupce Turkmenbašiho složil přísahu

Red Zah, ČTK, BBC, Reuters
14. 2. 2007 11:55
Ašgabat - Nástupcem zesnulého prezidenta Turkmenbašiho se ve středoasijské energetické velmoci stal s 89,23 procenty zastupující prezident Berdymuhamedov. Uvnitř: GALERIE, VIDEO

Bývalý zubař, donedávna ne příliš známý vicepremiér Gurbanguli Malikgulijevič Berdymuhamedov, nahradí Saparmurata Nijazova, přezdívaného "Otec všech Turkmenů". Ten byl u moci více než 20 let, během kterých vládl železnou rukou. 

Úřadující šéf státu Berdymuhamedov získal v nedělních volbách 89,23 procenta hlasů. Oznámil to předseda volební komise Murad Karyjev během zasedání Lidové rady - nejvyššího zákonodárného sboru, tvořeného 2 500 hodnostáři a šéfy klanů.

"Lid vám svěřil svůj osud," vzkázal Karyjev nástupci všemocného Nijazova, který loni 21. prosince zesnul.

Ve stopách Turkmenbašiho

Zatímco pohřeb Turkmenbašiho se v hlavním městě Ašgabadu uskutečnil přesně na Štědrý den, slavnostní inaugurace nového prezidenta byla načasována na den Svatého Valentýna.

Zúčastnili se jí zástupci všech mocností, které by rády měly na velmoc zemního plynu vliv. Za Spojené státy přijel náměstek amerického ministra zahraničí Richard Boucher, dostavil se také ruský premiér Michail Fradkov nebo íránský prezident Mahmúd Ahmanídežád.

"Věnuji svůj život Oguz Chánovi (historická postava Turkmenů) a budu následovat směr Velikého Turkmenbašiho," uvedl prezident během pestré oslavy před zraky zahraničních hostů a také před více než dvěma tisícovkami přihlížejících členů Lidové rady.

Na bílém koberci, obklopen starodávnými turkmenskými symboly štěstí, obdržel Berdymuhamedov od Turkmenů oblečených do tradičních vlněných čepic chléb a několik zlatých šípů. Políbil také svatou knihu Ruchnamu, kterou napsal Turkmenbaši.

Energetické smlouvy zůstávají

Zahraniční mocnosti se už dřív vyjádřily o potřebě zachování stability v Turkmenistánu, protože země by v budoucnu mohla hrát jednu z hlavních rolí při budování energetického spojení střední Asie a Západu.

Volební lístky v jedné z uren naznačovaly, kdo že byl favoritem voleb.
Volební lístky v jedné z uren naznačovaly, kdo že byl favoritem voleb. | Foto: Reuters

Berdymuhamedov uvedl, že bude respektovat existující energetické smlouvy, což je dobrá zpráva hlavně pro Rusko, které nakupuje plyn za méně, než jsou tržní ceny.   

"Podle našeho exportního plánu budeme lpět na pevných bilaterálních smlouvách a naše vztahy chceme i do budoucna stavět na základě oboustranných výhod a rovných právech," uvedl Berdymuhamedov.

Kromě výše zmiňovaných mocností se inaugurace zúčastnili také prozápadní prezidenti Ukrajiny a Gruzie Viktor Juščenko a  Michail Saakašvili. Obě země jsou významnými odběrateli turkmenského plynu. Zúčastnili se také prezidenti sousedních zemí Afghánistánu, Kazachstánu nebo Tádžikistánu.

Infobox

Turkmenské volby

Gurbanguli Malikgulijevič Berdymuhamedov (49)

  • Narodil se v roce 1957, vystudoval stomatologii a stal se ministrem zdravotnictví, přestál mnoho Turkmenbašiho rošád s ministry a od roku 2001 působil coby zástupce premiéra
  • Za jeho působení na ministerstvu zdravotnictví nechal Turkmenbaši zavřít všechny nemocnice v zemi, která je rozlohou větší než Velká Británie, a otevřel jen jednu v Ašgabadu
  • Hovoří se o tom, že Berdymuhamedov je Turkmenbašiho blízký příbuzný. Některé prameny dokonce uvádějí, že je jeho syn, ovšem Nijazovovi bylo pouhých 17 let, když se Berdymuhamedov narodil

 

Turkmenistán:

  • Počet obyvatel: 5 milionů ( Z toho Turkmenů 77, Uzbeků 9 a Rusů asi 7 procent. V zemi žijí také Kazaši, Tataři, Ukrajinci, Arméni nebo Azerové)
  • Rozloha: 448 100 km2
  • Hlavní město: Ašgabad (cca 600 000 obyvatel)
  • Oficiálním jazykem je turkménština (turkický jazyk), ale v zemi se také běžně hovoří rusky
  • Náboženství: sunnitští muslimové
  • Měna: manat

Kromě tureckého premiéra Erdogana se inaugurace zúčastnil také místopředseda čínského parlamentu Ismail Amat. Čína, hladová po surovinách, by ráda postavila plynovod, který by ji s Turkmenistánem přímo spojil. Evropa a USA by zase rády postavily plynovod vedoucí po dně Kaspického moře, aby se tak vyhnul problémovému Rusku.

Možnost "volby"

Voliči mohli v neděli vůbec poprvé vybírat z více kandidátů na prezidenta. Všech šest pocházelo z jediné povolené a vládnoucí Demokratické strany. Opozice se klání zúčastnit nesměla. Volby podle šéfa skupiny pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nebyly "ani svobodné, ani poctivé".

Přesto se jedná o významný posun od voleb minulých, kdy v roce 1994 Turkmenbaši oficiálně vyhrál s podporou 99,99 procenta oprávněných voličů. 

Analytici odhadují, že nové politické vedení Turkmenistánu by mohlo přistoupit ke změnám. Nikdo ale nepočítá s tím, že půjde o rychlé a důkladné reformy.

Berdymuhamedov během své inaugurační řeči přerušované mohutným aplausem v místnosti vyzdobené obrovskými portréty Turkmenbašiho uvedl, že hodlá uskutečnit reorganizaci školského systému (vyučovat by se měla také Angličtina), chce obnovit vyplácení důchodů a plánuje připojit izolovanou zemi na internet. Zároveň naznačil, že nevylučuje povolení další politické strany.

Za svůj bezprostřední úkol označil zvýšení sociální úrovně obyvatel, zachování bezplatných dodávek plynu, soli, vody a elektrické energie. Nebudou se zvyšovat ceny chleba, benzínu a nájmů.

Foto: Aktuálně.cz

 

Tip: Více o nových reformách ZDE

Mezinárodní analytická skupina International Crisis Group soudí, že nové turkmenské vedení možná postupně ustoupí od tvrdých politických represí zavedených za vlády Saparmurata Nijazova.

Podle nepotvrzených zpráv už byli propuštěni z vězení dva někdejší ministři a významný ekologický aktivista. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy