Nastal den D možné invaze na Ukrajinu. Ruské tanky vyjely, ale zatím opačným směrem

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2022 5:30
Středa 16. února byla dnem, na který podle zjištění amerických zpravodajských služeb mohl připadnout ruský vpád na Ukrajinu. Jejich varování obdrželi v pátek všichni američtí spojenci v NATO. Obsahovalo informace o možné ruské provokaci, která by mohla posloužit jako záminka pro invazi.
Rusko-ukrajinské pnutí ve 30 sekundách. | Video: Aktuálně.cz

Ačkoliv se na veřejnost nedostaly detaily, zřejmě šlo o podobnou informaci, kterou Američané a Britové zveřejnili už dříve. Tedy že by při výbuchu nebo ostřelování části Donbasu, obsazeného separatisty podporovanými ruskými vojáky, zemřeli civilisté a Moskva by z toho obvinila ukrajinskou armádu. Ruští vojáci by pak vstoupili na Ukrajinu, aby chránili ruskojazyčné obyvatele.

Spojené státy zašly v preventivních opatřeních tak daleko, že v pondělí večer zavřely své velvyslanectví v Kyjevě a jejich personál zničil některé dokumenty a přesunul se do západoukrajinského Lvova, kde se ruská invaze ani v té nejextrémnější podobě neočekává.

Televize CBS pak v pondělí večer přinesla zprávu, že podle satelitních snímků se některé ruské jednotky přesunuly do bojových pozic přímo na ukrajinskou hranici.

Varovně působily rovněž zprávy, že Rusové u hranic vybudovali zdravotnická stanoviště pro ošetřování zraněných a že na některé obrněné vozy a tanky namalovali bílou čáru. Takto pomalované byly například tanky, které v roce 1968 vjely do Československa, aby se sovětské posádky navzájem poznaly a omylem po sobě nestřílely.

Situace ale během úterý nabrala opačný směr. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že stahuje část jednotek z Krymu a z pohraničních území. Doprovodilo to sadou videozáběrů jedoucích tanků a obrněných vozů, ale ze zimní krajiny na pozadí nebylo poznat, kde přesně se nacházejí.

"Je to dobrá zpráva, ale musíme počkat, kam se vojáci z Východního a Centrálního vojenského okruhu odeberou. Zvláště po 20. únoru," řekl agentuře Reuters vojenský analytik Robert Lee, který se specializuje na ruskou armádu.

"Selhání propagandy"

"15. únor 2022 vejde do dějin jako den, kdy západní válečná propaganda selhala. Ponížená a zničená bez jediného výstřelu," uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Putin se podle svého mluvčího Dmitrije Peskova v Kremlu v úterý ironicky dotazoval, jestli někdo neví, v kolik má ta válka začít. "Ptal se nás, jestli byl publikovaný nějaký přesný čas, kdy má válka začít. Je nemožné pochopit takové informační šílenství," řekl Peskov.

Rusové tak mohou nyní tvrdit, že obavy z války a napadení Ukrajiny byly výplodem západní hysterie. Američané a Britové, kteří nejvíce upozorňovali na nebezpečí invaze, ale mají také svůj argument: tím, že dopředu avizovali možné ruské kroky, je zároveň mohli odvrátit.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval obyvatele, aby byli ve střehu, ale nepodléhali panice. Policie má v celé zemi až do 19. února zvýšenou pohotovost. "Věřím, že máme situaci pod kontrolou," prohlásil. Středu 16. února pak vyhlásil za den ukrajinské jednoty. Lidé mají podle něj zpívat v deset hodin dopoledne hymnu a vyvěšovat modrožlutou státní vlajku.

Kyjev se nebojí

Hennadij Maksak ze společnosti Prism, která se zabývá bezpečnostními a zahraničněpolitickými analýzami, řekl Aktuálně.cz, že v Kyjevě panuje klid a lidé se ruské invaze nebo možného útoku na metropoli neobávají.

"Spíš jsou lidé trochu frustrovaní z toho, jak přehnaně a vyhroceně informují o situaci zahraniční média, protože napětí například oslabuje měnu nebo jsou zrušeny letecké spoje. Média v Evropě dost píší a hovoří o katastrofických scénářích, ale v ukrajinských médiích je to o dost střízlivější, uměřenější. Vede to pak k tomu, že některá velvyslanectví evakuují lidi nebo je přesouvají z Kyjeva do Lvova, což považuji za přehnané," uvedl Maksak z Kyjeva.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přivítal přesuny ruských jednotek dál od hranice s mírným optimismem, ale chce počkat, zda z oblasti zmizí i technika a zařízení ruské armády. Pokud ne, znamená to, že se vojáci mohou kdykoliv vrátit do předem připravených pozic.

Video: Jedeme domů, tvrdí Rusové. Snaží se přesvědčit svět, že cvičení u hranic s Ukrajinou končí

„Jedeme domů.“ Rusko se snaží přesvědčit svět, že od hranic s Ukrajinou stahuje část jednotek. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy