Další šrám na vztazích USA a Turecka. Američané vydali zatykač na bodyguardy Erdogana, ten se diví

Dominika Vřešťálová
16. 6. 2017 20:10
Během květnové návštěvy tureckého prezidenta Recepa Erdogana v USA došlo k prudkému střetu prezidentových strážců s kurdskými demonstranty. Zásah Erdoganovy ochranky byl podle Američanů příliš brutální, a tak na 12 bodyguardů a šest dalších lidí vydali zatykač. Dva z nich už stihli zatknout. Spor by mohl mít mezinárodní důsledky. Nejde o první problém v turecko-amerických vztazích.
Ke střetu kurdských demonstrantů a Erdoganovy ochranky došlo těsně po diplomatickém setkání s Donaldem Trumpem.
Ke střetu kurdských demonstrantů a Erdoganovy ochranky došlo těsně po diplomatickém setkání s Donaldem Trumpem. | Foto: Reuters

Washington - Turecko-americké vztahy mají další výrazný šrám. Úřady v USA vydaly na dvanáct členů ochranky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zatykač.

Vše se točí okolo květnové demonstrace před tureckou ambasádou ve Washingtonu. Na místo přišli proti Erdoganově návštěvě protestovat turečtí Kurdové.

Jenže nakonec došlo ke rvačce mezi demonstranty a mimo jiné i Erdoganovými bodyguardy.

Turecký prezident za svými muži jednoznačně stojí. "Kdyby mě moji bodyguardi nechránili, proč bych je bral s sebou do Spojených států?" vzkázal přes státní agenturu Anadolu.

Právě Kurdové ale figurují i v dalších sporech mezi Ankarou a USA. Zatímco Američané s Kurdy spolupracují v boji proti tzv. Islámskému státu v Sýrii, Turci kurdské milice považují za teroristy.

Kopali demonstranty do obličeje

Americkými médii už od konce května kolují záběry boje, který se strhl před tureckou ambasádou ve Washingtonu.

Není jisté, kdo s násilím začal jako první, ale brutalita prezidentových strážců a také příznivců vedla americké policisty k tomu, že dva muže zatkli. A na 16 dalších úřady vydaly zatykač.

Demonstranti k velvyslanectví přišli protestovat proti Erdoganově návštěvě v USA. Podle americké policie je jedenáct z nich zraněno, a to mimo jiné Erdoganovými ochránci.

Policie argumentuje, že turečtí bodyguardi neměli žádný důvod zakročit tak prudce. Kurdské muže a ženy prý bili a kopali do obličeje.

To však Erdogan jednoznačně odmítá. "Podnikneme všechny politické, ekonomické a diplomatické kroky pro to, abychom tento problém vyřešili," řekl tureckému listu Daily Sabah.

Podle tureckého prezidenta je stíhání jeho doprovodu "špatné a zaujaté a postrádá jakékoli zákonné důvody".

Oba muži zatčení americkou policií jsou Turci, kteří v USA dlouhodobě žijí. Jeden z nich na svém facebookovém účtu napsal, že jako první byl napaden on sám.

Na svém videu, které natočil těsně před začátkem rvačky, má roztržené tričko a vyzývá policisty, aby nechali jiného člověka na pokoji, protože jen "chrání prezidenta". Na dalším videu pořízeném o něco později zase sám kope ležícího člověka. Obě videa zveřejnil americký deník The New York Times

Spory o Kurdy

Poslední kroky americké policie proti turecké ochrance představují další problém ve vzájemných vztazích obou zemí.

Ty přitom vypadaly nadějně, když Donald Trump loni na podzim vyhrál prezidentské volby v USA, připomíná americký deník The Washington Post. Ještě před oznámením výsledků dával Erdogan najevo, že doufá právě ve zvolení Trumpa. 

V květnu ale Spojené státy znovu odmítly žádost tureckého ministra spravedlnosti o vydání duchovního Fetullaha Gülena, jehož turecká vláda označuje za organizátora neúspěšného puče proti Erdoganovi z loňského roku. Důvěra Turků k nové administrativě USA tím výrazně utrpěla.

Těmto problémům nepomáhá ani podpora, kterou Trump poskytuje tureckým Kurdům. Ostatně ji neodvolal ani během své květnové schůzky s Erdoganem.

USA s Kurdy spolupracují v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. Naposledy na začátku května Trumpova administrativa odsouhlasila dodání zbraní kurdským milicím (YPG) v Sýrii.

Zatímco Američané považují YPG v boji proti islamistům za cenného spojence, Ankara milice označuje za syrskou odnož turecké separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). A za teroristy.

Turecko například v dubnu provedlo nálet na kurdské pozice v Sýrii a v severním Iráku. Úder podle Ankary mířil proti bojovníkům PKK. Kurdové však tvrdí, že byly zasaženy milice syrských a iráckých Kurdů.

Spojené státy tehdy postup Turecka kritizovaly.

 

Právě se děje

Další zprávy