reklama
 
 

Násilí v JAR roste, úřady vyslaly do nebezpečných čtvrtí Kapského Města armádu

Aktualizováno 18. 7. 2019 23:36
Jihoafrické úřady ve čtvrtek vyslaly do některých nebezpečných čtvrtí v Kapském Městě armádu. Má pomoci policii nastolit v určitých částech města pořádek kvůli rostoucí míře násilností a vlně vražd, které jsou přičítány zločineckým gangům. JAR je jedna ze zemí s největším počtem vražd na obyvatele na světě, napsala agentura AFP.

Generál Solly Shoke již minulý týden oznámil, že ve čtvrti Cape Flats, jedné z nejnebezpečnějších v zemi, budou po tři měsíce rozmístěny stovky vojáků. Armáda byla v ulicích města naposledy v roce 2017, ačkoliv ji úřady občas nasazují ve velkých městech k zajištění bezpečnosti, například při oslavách Nového roku.

Místní obyvatelé přivítali podle AFP vojáky s úlevou. "Když jsem uviděla vojenské náklaďáky, tak to bylo fantastické, protože jsem spatřila velké úsměvy na tvářích mých dětí, viděla jsem je zpívat a tancovat," řekla AFP jedna z místních obyvatelek. "Děti si konečně mohly hrát v klidu, aniž by slyšely střelbu," pokračovala matka čtyř dětí.

"Kriminálníci tu střílí, jak se jim zlíbí," potvrdila její sousedka. "Je to, jako kdybychom žili všichni ve vězení a oni byli svobodní," pokračovala. "Není to tady jejich, ale naše. Musíme podporovat armádu, abychom získali zpět naši komunitu pro budoucnost našich dětí," dodala.

Podle ministerstva vnitra byl v provincii Západní Kapsko, kde leží i Kapské Město, počet vražd letos v dubnu o 6,3 procenta vyšší než ve stejném období loni.

Minulý rok zaznamenala policie v celé zemi 20 000 vražd, tedy 57 denně, což je při přepočtu na počet obyvatel jedno z nejvyšších čísel na světě. Ministr vnitra při zveřejnění loňských statistik kriminality neváhal přirovnat některé části JAR k válečným zónám.

autor: ČTK | 18. 7. 2019 23:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama