Násilí při volbách v indickém Kašmíru nepřežilo osm lidí, přes 200 jich je zraněných

ČTK ČTK
10. 4. 2017 8:47
Osm mrtvých a 200 zraněných si vyžádaly protesty, které doprovázely volby v Indii. Protesty se konaly v části Kašmíru, kde většinu obyvatelstva tvoří muslimové a je dějištěm sporů mezi Indy a Pákistánci. V pondělí byla v celém Kašmíru posílena bezpečnostní opatření. Policisté postavili na silnicích hlídky a omezili pohyb vozidel.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Dillí - Při protestech, které provázely doplňovací volby v indické části Kašmíru, v neděli zemřelo osm lidí a přes 200 osob bylo zraněno. Policie v pondělí v částech této pohraniční oblasti vyhlásila zákaz vycházení. Kašmír, kde většinu obyvatelstva tvoří muslimové, je několik desetiletí dějištěm teritoriálních sporů mezi Indií a Pákistánem.

Kašmírští separatisté na protest proti nedělním volbám vyzvali k dvoudenní stávce. K urnám kvůli tomu přišlo jenom sedm procent oprávněných voličů a 70 volebních místností bylo uzavřeno.

V okrese Budgam policie použila proti demonstrujícím slzný plyn. Lidé na policisty házeli kamení a muži zákona nakonec začali do davu střílet. Podle šéfa volební komise nedělní doplňovací volby provázely střety na 200 místech. Lidé házeli na policisty kamení, útočili podomácku vyrobenými bombami a v jednom případě zapálili policejní stanici.

V pondělí byla v celém Kašmíru posílena bezpečnostní opatření. Policisté postavili na silnicích hlídky a omezili pohyb vozidel. Částečně narušena je i železniční doprava.

Volilo se i ve městě Šrínagar, kde bylo třeba obsadit uvolněné křeslo v dolní komoře parlamentu. Další doplňovací volby se mají konat na jiném místě ve středu.

Hinduistická Indie trvale viní z vyvolávání nepokojů muslimský Pákistán, což ale Islámábád odmítá.

Napětí a novou vlnu násilí vyvolala smrt velitele kašmírských separatistů. Indičtí vojáci Burhana Váního zabili loni v červnu a od té doby si násilí vyžádalo životy více než 80 civilistů. Zraněno bylo na 12 000 lidí.

Kašmírské povstalecké skupiny usilují o nezávislost nebo o připojení indické částí Kašmíru k Pákistánu. Volby do indických institucí bojkotují a vyzvaly k tomu i voliče. Úřady počítaly s problémy a vyslaly k zajištění voleb 20 000 vojáků jako posily. Ke klidu o volebním dni mělo přispět také zablokování internetu.

Jak Indie, tak Pákistán si dělají nárok na celý Kašmír, o který svedly dvě ze tří válek, jež mezi nimi propukly od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947.

 

Právě se děje

před 38 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy