Násilí při volbách v indickém Kašmíru nepřežilo osm lidí, přes 200 jich je zraněných

ČTK ČTK
10. 4. 2017 8:47
Osm mrtvých a 200 zraněných si vyžádaly protesty, které doprovázely volby v Indii. Protesty se konaly v části Kašmíru, kde většinu obyvatelstva tvoří muslimové a je dějištěm sporů mezi Indy a Pákistánci. V pondělí byla v celém Kašmíru posílena bezpečnostní opatření. Policisté postavili na silnicích hlídky a omezili pohyb vozidel.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Dillí - Při protestech, které provázely doplňovací volby v indické části Kašmíru, v neděli zemřelo osm lidí a přes 200 osob bylo zraněno. Policie v pondělí v částech této pohraniční oblasti vyhlásila zákaz vycházení. Kašmír, kde většinu obyvatelstva tvoří muslimové, je několik desetiletí dějištěm teritoriálních sporů mezi Indií a Pákistánem.

Kašmírští separatisté na protest proti nedělním volbám vyzvali k dvoudenní stávce. K urnám kvůli tomu přišlo jenom sedm procent oprávněných voličů a 70 volebních místností bylo uzavřeno.

V okrese Budgam policie použila proti demonstrujícím slzný plyn. Lidé na policisty házeli kamení a muži zákona nakonec začali do davu střílet. Podle šéfa volební komise nedělní doplňovací volby provázely střety na 200 místech. Lidé házeli na policisty kamení, útočili podomácku vyrobenými bombami a v jednom případě zapálili policejní stanici.

V pondělí byla v celém Kašmíru posílena bezpečnostní opatření. Policisté postavili na silnicích hlídky a omezili pohyb vozidel. Částečně narušena je i železniční doprava.

Volilo se i ve městě Šrínagar, kde bylo třeba obsadit uvolněné křeslo v dolní komoře parlamentu. Další doplňovací volby se mají konat na jiném místě ve středu.

Hinduistická Indie trvale viní z vyvolávání nepokojů muslimský Pákistán, což ale Islámábád odmítá.

Napětí a novou vlnu násilí vyvolala smrt velitele kašmírských separatistů. Indičtí vojáci Burhana Váního zabili loni v červnu a od té doby si násilí vyžádalo životy více než 80 civilistů. Zraněno bylo na 12 000 lidí.

Kašmírské povstalecké skupiny usilují o nezávislost nebo o připojení indické částí Kašmíru k Pákistánu. Volby do indických institucí bojkotují a vyzvaly k tomu i voliče. Úřady počítaly s problémy a vyslaly k zajištění voleb 20 000 vojáků jako posily. Ke klidu o volebním dni mělo přispět také zablokování internetu.

Jak Indie, tak Pákistán si dělají nárok na celý Kašmír, o který svedly dvě ze tří válek, jež mezi nimi propukly od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy