Týral ji a nakonec zavraždil. Francií hýbou alarmující případy násilí na ženách

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 11. 2019 20:39
Francouzka Julie Douibová svému okolí roky zamlčovala, že ji manžel ponižuje a bije. Stejně jako mnohé další ženy s podobnými příběhy žila v nucené izolaci bez možnosti se normálně stýkat s přáteli i vlastní rodinou. "Dospělo to do fáze, kdy se bála o život svůj i životy svých dětí. To je důvod, který ji nutil vše akceptovat," vzpomíná její otec.
Protestů proti násilí na ženách se ve Francii účastnily desetitisíce lidí.
Protestů proti násilí na ženách se ve Francii účastnily desetitisíce lidí. | Foto: Reuters

Když Julie Douibová našla sílu se tyranovi vzepřít a opustila ho, začalo jí peklo. Muž ji pronásledoval. "Žila v neustálém strachu," řekla serveru Le Parisien Antoinette Salducciová z komunitního spolku, který Douibové pomáhal. "Nasměrovala jsem ji na sociální služby a povzbudila ji, aby podala stížnost, i když musela každý den tlačit na četnictvo," dodala.

Juliina matka se serveru France 24 svěřila, že policie od dcery věděla, že její muž má zbraň.

Domov 34letá žena opustila loni v září. O půl roku později, 3. března, se stala 31. Francouzkou, kterou tento rok zavraždil partner. Její v tu dobu už bývalý manžel, se kterým měla dvě děti, ji zastřelil v bytě na Korsice, kam se přestěhovala, když se snažila před ním uprchnout. O devět let starší muž byl poté obviněn z vraždy.

Příběh Douibové ve Francii není ničím neobvyklým. V zemi je jedna z nejvyšších měr domácího násilí v Evropě. Jen letos zemřelo rukou svého partnera či expartnera na 138 francouzských žen, zhruba každé tři dny jedna.

Více než sto z nich bylo podle facebookové stránky, která je eviduje, zabito přímo u sebe doma. Tedy tam, kde by se měl člověk cítit nejbezpečněji. Zůstalo po nich dohromady 138 sirotků, z nichž 14 jich vidělo smrt matky na vlastní oči.

Alarmující statistiky si je vědoma i francouzská veřejnost. Protestního pochodu proti násilí páchanému na ženách, který organizovalo sdružení #NousToutes (My všechny), se o víkendu v Paříži zúčastnilo asi 35 000 lidí.

Vražda ženy

Julie Douibová je jednou z obětí, jejichž jména zaplavila metropoli i další francouzská města díky plakátům, které je mají připomínat: "Ona ho opustí, on ji zabije" nebo "Tatínek ubodal maminku" stojí například na nich. Do povědomí se ve Francii vžilo slovo "femicide", tedy vražda ženy.

Podle francouzské expertky na násilí na základě pohlaví Natachy Henryové je dobře, že oběti konečně nabyly identity. "Rok co rok jsme viděli stejné statistiky, ale byla to jen čísla, kterých si nikdo nevšímal," vysvětluje. Počet obětí je podle ní navíc mnohem vyšší, pokud se k nim připočte počet žen, které krutost jejich partnera dohnala k sebevraždě. Další ženy naopak ze strachu o své děti či v sebeobraně sami zabily svého násilnického partnera.

"Francouzskou zvláštností je, že svědci váhají přidat se na jednu stranu nebo se zaplést. Možná se to teď změní," reagovala Henryová na dotaz Aktuálně.cz, proč se právě Francie potýká s vysokou mírou domácího násilí.

Protestů proti násilí na ženách se ve Francii účastnily desetitisíce lidí.
Protestů proti násilí na ženách se ve Francii účastnily desetitisíce lidí. | Foto: Reuters

Žebříček podle ní ale mohou zkreslovat i data z jednotlivých zemí. "Francie je velmi dobrá ve statistice, lepší než jiné země. Míra je vysoká, ale je to i proto, že jsme se zlepšili ve sbírání dat od policie, z justice, což není úplně běžné ve všech zemích EU," doplnila expertka.

Úřady, které by měly obětem domácího násilí pomáhat, jim záchranu mohou paradoxně i komplikovat. Stejně jako v případě zavražděné Julie Douibové. I ta opakovaně zašla na policii i na úřady, jenže ty jí nepomohly. Naopak, děti svěřily do opatrovnictví jejímu násilnickému manželovi, s matkou se mohly vídat jen podle jeho uvážení.

Ženy ve snaze nahlásit násilníka čelí v očích úředníků a sociálních pracovníků mimo jiné podezření, že si příběhy o utrpení vymýšlejí, protože jen chtějí zabránit otci vídat děti. "Existuje tu presumpce lži," vysvětluje francouzská právnička Nathalie Tomasiniová pro server France 24. Celý dosavadní systém, od policie až po soudy, podle ní klade obětem do cesty řadu překážek.

Macron představí nový plán

Vláda prezidenta Emmanuela Macrona se to nyní snaží změnit. V pondělí představila soubor několika desítek opatření, který má týraným ženám pomoci. Je to výsledek rozsáhlé konference o násilí na ženách, kterou Macron svolal. Státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlène Schiappaová tvrdí, že navrhovaný systém ženy bude chránit už "od první stížnosti".

Vláda chce zpřísnit trestní zákoník, zlepšit výcvik policie a uvolnit velké množství peněz. Hodlá také lépe definovat samotný termín "násilí". Spadat by do něj měl i psychologický nátlak, který fyzickému útoku mnohdy předchází.

Francouzský premiér Édouard Philippe už s předstihem přislíbil na tisíc nových míst v azylových domech pro oběti domácího násilí nebo rozšířené nasazování elektronických náramků, které by měly násilnické pachatele udržet v dostatečné vzdálenosti od jejich obětí.

Podle expertky na násilí na základě pohlaví Natachy Henryové stojí účty za domácí násilí každý rok francouzskou pokladnu asi 3,6 miliardy eur, pokud se do nich zahrnou i náklady za ošetřování, sociální služby, práce policie i právníků. "Namísto utrácení těch peněz, když je příliš pozdě, bychom je měli utratit dříve, než dojde k tragédii," řekla serveru France 24.

Pro Aktuálně.cz pak Henryová doplnila, že peníze naopak chybějí ve vzdělávacím systému, který by měl Francouze proškolovat v tematice rovnosti pohlaví, nenásilného chování, sexu i respektu. "Je to důležitý bod vzhledem k tomu, že máme stále více mladých obětí i pachatelů," dodala Henryová s tím, že je potřeba přijít se "silnou strategií, jak jednat s pachateli," a proškolit všechny pracovníky, kteří obětem mají pomáhat.

Příklad si protestující Francouzi berou ze Španělska, kde se reformou z roku 2004 podařilo počet obětí domácího násilí snížit z více než 70 v roce 2003 na loňských 50. Madrid sestavil zvláštní policejní jednotky a snažil se problém řešit v sociální sféře i vzdělávání.

Podle zprávy OSN bylo jen v roce 2017 po celém světě zavražděno - nejčastěji někým blízkým - na 87 000 žen.

Video: Obtěžování na baru? Sex není povinnost, na flirtování musí být dva, říká Nejedlová

Nechceme flirtovací policii. Chceme pracovníkům barů a klubů poradit, co mají dělat, když někdo potřebuje pomoc, říká autorka kampaně Respekt je sexy. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy