Na dně moří našel Titanic. Teď se objevitel vydá po stopách slavné pilotky Earhartové

Jana Václavíková Jana Václavíková
28. 7. 2019 19:03
Před více než 80 lety se americká pilotka Amelia Earhartová snažila jako první žena podniknout cestu kolem světa. Jedenáct tisíc kilometrů před cílem se však její letadlo ztratilo, a i přes rozsáhlé pátrání nebylo nikdy nalezeno. To by mohl letos v srpnu změnit oceánograf Robert Ballard, který v minulosti našel i potopený Titanic a nyní se vydává po stopách slavné pilotky.
Slavná pilotka Amelia Earhartová.
Slavná pilotka Amelia Earhartová. | Foto: Smithsonian Institution / Wikimedia Commons

Earhartová se na výpravu kolem světa vydala 20. května 1937. Na více než 45 tisíc kilometrů dlouhém letu ji doprovázel pouze navigátor Fred Noonan. Vzlétli z americké Kalifornie ve speciálně upraveném letadle s doplňkovými zásobníky paliva a ještě po čtyřiceti dnech se zdálo, že jejich pokus bude úspěšný.

Najednou byl ale rádiový kontakt přerušen a po posádce se slehla zem. Na další plánovanou zastávku na Howlandově ostrově, který leží napůl cesty mezi Austrálií a Havají, už nedoletěli.

Po pilotce s navigátorem začala okamžitě pátrat americká vláda. Zapojeny byly jak lodě, tak letadla, nikdo však zprávy o Earhartové nepřinesl. Po dvou týdnech bylo pátrání zastaveno a americká vláda oznámila, že letadlo pravděpodobně nabouralo a potopilo se.

Vzniklo mnoho teorií a záměrně i nezáměrně falešných důkazů, které popisovaly osud Earhartové. Pilotka byla ve své době velmi oblíbená, protože byla první ženou, která sama přeletěla Atlantský oceán. O svých zkušenost psala knihy a články do časopisů.

Žádná z teorií dosud nebyla ověřena. Sedmasedmdesátiletý oceánograf Ballard má ale svou vlastní. Po vracích začal pátrat už před čtyřiceti lety, kdy se neúspěšně pokoušel najít zbytky Titaniku. Musel pár let počkat, než mu pátrání zafinancovalo americké námořnictvo a on vyrobil podmořské plavidlo s videokamerou.

Díky němu na podzim roku 1985 našel na dně Atlantského oceánu pozůstatky Titaniku, který se v roce 1912 potopil po srážce s ledovcem. Poté Ballard našel také německou bitevní loď z období druhé světové války Bismarck, americkou letadlovou loď USS Yorktown nebo zaoceánský parník Lusitania, který v roce 1915 potopila německá torpéda.

Ballardova teorie nehodu letadla Earhartové nepřipouští. Místo toho je přesvědčen, že pilotku spolu s navigátorem uvěznili Japonci, píší kanadské noviny National Post.

Pátrání po letadle a osudu Earhartové zahájí tam, kde byla naposledy spatřena - v Nové Guinee nedaleko Austrálie. "Jsem lovec, proto se musím stát kořistí, kterou budu lovit," popsal Ballard pro časopis National Geographic svou pátrací strategii. "Budu v jejím kokpitu a pomalu se stanu Amelií," dodal.

Zatímco Ballard bude po letadle pátrat pod hladinou, archeolog Fredrik Hiebert, který ho bude doprovázet, se zaměří na přilehlé ostrovy. Zbytek výpravy bude podle americké stanice CNN tvořen hlavně ženami.

Celou výpravu bude natáčet filmový štáb National Geographic, který z ní připraví dvouhodinový dokument. Ten bude mít premiéru letos na podzim.

Ballard se však obává, že tentokrát nemusí být úspěšný. Že letadlo mohlo být kvůli silným vlnám a útesům v oblasti rozdrceno. "Možná některé věci nemají být objeveny," říká oceánograf. "Uvidíme, jestli je Amelie jednou z nich."

Video: U řeckého ostrova se ve vraku římské lodi našel nejstarší počítač světa

Dva tisíce let starý astronomický přístroj, který se měl používat ke zmapování pohybu slunce, měsíce a planet, našli u řeckého ostrova Antikythéra. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy