Proti KLDR můžeme zasáhnout i samostatně, varoval šéf americké diplomacie

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 4. 2017 23:55
První jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a čínským vůdcem Si Ťin-pchingem přineslo podle Trumpa "ohromný pokrok" ve vzájemných vztazích. Šéf Bílého domu, který během loňské kampaně opakovaně na Čínu útočil, se po dvoudenních rozhovorech s čínským protějškem shodl, že setkání umožnilo překonat řadu vzájemných rozporů. Šéf americké diplomacie Rex Tillerson pak uvedl, že Spojené státy jsou připravené zasáhnout proti KLDR i samostatně, pakliže se jim nepodaří domluvit koordinaci s Čínou.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson | Foto: Reuters

Palm Beach (USA) - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v pátek varoval, že Spojené státy jsou připraveny zasáhnout proti Severní Koreji i samostatně, pokud to bude nezbytné. Prohlásil to v reakci na středeční zkoušku severokorejské balistické rakety.

"Jsme připraveni jednat samostatně, pokud Čína nebude schopna se s námi zkoordinovat," řekl Tillerson na Floridě, kde měl setkání americký prezident Donald Trump se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Tillerson ale nekonkretizoval, jak by si takový čin měl vypadat.

KLDR ve středu provedla test balistické rakety, která spadla po 60 kilometrech do moře. Trump následně telefonicky ujistil japonského premiéra Šinzóa Abeho, že Spojené státy jsou připraveny posílit své vojenské kapacity, aby mohly na severokorejskou hrozbu reagovat. Abe test označil za nebezpečnou provokaci.

Trump si pochvaloval zlepšení vztahů s Čínou

Na programu jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínského vůdce Si Ťin-pchinga, které bylo zastíněno americkým raketovým útokem v Sýrii, měly být podle Bílého domu především obchodní a ekonomické vztahy, ale i severokorejské vojenské provokace.

"Dosáhli jsme ohromného pokroku v našem vztahu s Čínou," řekl Trump po dnešním společném jednání prezidentů a ministerských delegací v jeho floridském sídle Mar-a-Lago. "A učiníme i další pokroky. Vztah, který jsme si s prezidentem Sim vybudovali, je podle mě výjimečný," citovala Trumpa agentura Reuters.

Podrobnosti o průběhu či výsledcích jednání ale ani jedna strana nezveřejnila.

Trump během loňské předvolební kampaně ostře kritizoval americké firmy za využívání levných čínských surovin či pracovní síly. Rovněž sliboval, že uvalí vysoká dovozní cla na čínské výrobky, aby pomohl americkému hospodářství a zajistil nová pracovní místa.

Čínu rovněž obviňoval z měnové manipulace a hrozil, že nemusí akceptovat politiku jedné Číny, kterou Spojené státy dosud uznávaly.

Americký prezident Donald Trump s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Americký prezident Donald Trump s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | Foto: Reuters

V posledních týdnech však ostrou rétoriku zmírnil a už ve čtvrtek po první pracovní večeři s čínským lídrem se vyjadřoval výhradně pozitivně. Krátce po této úvodní schůzce však světu oznámil, že udeřil na Sýrii, což podle amerických komentátorů nebylo náhodné načasování. Někteří analytici to vysvětlují jako vzkaz Pekingu, že Spojené státy jsou schopny podobně silově řešit i problémy v Severní Koreji, pokud jim Čína nebude ochotna pomoci s diplomatickým řešením.

Útok je pro Rusko signálem, že jim nepůjde Donald Trump na ruku, tvrdí novinář Ondřej Soukup. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy