Naše pomoc stovce běženců? Výsměch solidaritě, píší Slováci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 7. 2015 10:36
Slovenská média hodnotí ochotu vlády přispět k řešení migrační krize poskytnutím azylu stovce syrských rodin jako ostudu a pošlapání principu dobrovolnosti, který V4 v Bruselu společně vybojovala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bratislava - Ostuda, špatný vtip a zneužití dohody o dobrovolnosti.

Tak hodnotí slovenská média avizovanou ochotu vlády Roberta Fica poskytnout azyl stovce syrských rodin a přispět tak k řešení migrační krize v Evropské unii.

"Pár křesťanských rodin ze Sýrie, možná dohromady sto lidí, které jsou připraveni přijmout Slováci, je zneužitím zásady dobrovolnosti, o niž tak bojovali v Bruselu," píše list Sme.

Od tohoto bodu již Slovensko a Česko nejsou na jedné lodi.

Deník napsal, že ohledně migrační krize se rozplynul společný postup Česka a Slovenska, které v minulosti kritizovaly kvóty na přerozdělování uprchlíků. Připomněl rozhodnutí české vlády přijmout v průběhu tří let v ČR 1500 uprchlíků. "Od tohoto bodu již Slovensko a Česko nejsou na jedné lodi," uvedl komentátor.

List Pravda zase konstatuje, že kdyby se stejně jako Slovensko zachovaly i další země, žádné solidarity v rámci Evropské unie dosaženo nebude.

"Nebudeme naše politiky hanit za to, že se rozhýbali alespoň k nějakému činu. Nemůžeme ovšem nedodat, že to není odpověď na žádost Itálie a Řecka o pomoc s prověřováním žadatelů o azyl. Pokud by se podle listu všichni, kdo vystupovali proti návrhu na povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků v EU, zachovali jako Slovensko, kolektivní 'dobrovolná pomoc' by celkem minula ty, co pomoc nejvíce potřebují," píše Pravda.

Pomoc může být nakonec velkorysejší

Kromě přijetí stovky syrských křesťanů je Bratislava ochotna nabídnout dočasné útočiště dalším stovkám uprchlíků. O dvě třetiny - na 500 - lidí ročně se má kromě toho navýšit probíhající program přesídlování uprchlíků, kteří se na Slovensku připravují na pobyt v cílové zemi. Dočasné ubytování zajistí Slovensko také dalším 500 migrantům, již požádali o azyl v sousedním Rakousku. To se potýká s nedostatkem ubytovacích kapacit pro uprchlíky.

Zmiňovaná pomoc Slovenska k řešení migrační krize by se ještě mohla navýšit. Slovenské úřady jednají s církvemi a nevládními organizacemi o jejich zapojení do programu přijímání uprchlíků. Třetí sektor již dříve vyjádřil připravenost podílet se na projektu.

Podle návrhu Evropské komise, který státníci členských zemí EU ale neschválili, mělo Slovensko převzít 785 uprchlíků od Řecka a Itálie a také dalších 319 osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které ovšem nyní v EU nejsou.

 

Právě se děje

Další zprávy