Naschvály na Dunaji: Zákony o občanství podepsány

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
31. 5. 2010 19:05
Prezidenti Maďarska a Slovenska podepsali zákony o nabytí resp. ztrátě občanství

Bratislava/Budapešť - Maďarský prezident László Sólyom a jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič dnes podepsali kontroverzní novely zákonů svých zemí, které upravují podmínky pro držení a případnou ztrátu státního občanství.

Zatímco Maďarsko zisk státní příslušnosti zjednoduší, Slovensko usnadní jeho ztrátu. Tyto změny mají jediný důvod, poslat přes Dunaj naschvál.

Až tak daleko dovedly politiky obou zemí dlouhodobé neshody Bratislavy a Budapešti při rešení rozporů týkajících se půl milionové maďarské menšiny, žijící na Slovensku. Schválení kontroverzních zákonů v národních parlamentech minulý týden vztahy sousedů opět vyostřilo.

Zatímco maďarská novela zjednodušuje podmínky pro získání maďarského občanství (zejména pro příslušníky maďarské menšiny na Slovensku), ta slovenská naopak zpřísňuje pravidla pro držení slovenského občanství zároveň s občanstvím jiné země.

Žadatelům o maďarské občanství bude nově stačit prokázat maďarský původ a znalost maďarštiny. Slováci naopak o své občanství přijdou v okamžiku, kdy se stanou občany jiné země. Výjimku budou mít občané, kteří nové občanství nabudou narozením nebo uzavřením manželství a zřejmě i majitelé českého občanství.

V okamžiku nabytí cizího občanství budou mít navíc Slováci povinnost nahlásit ztrátu toho slovenského. V opačném případě jim hrozí pokuta 3319 eur (asi 85 tisíc korun).

Gašparović slovenské opatření nedávno kritizoval v mimořádném televizním vystoupení. Zároveň kritizoval Budapešť za přijetí kontroverzního zákona, který s Bratislavou nekonzultovala.

Občany maďarské národnosti žijící na Slovensku Gasparovič vyzval, aby o maďarské občanství nežádali. Šéf maďarské vládnoucí strany Fideszu, premiér Viktor Orbán opakovaně odmítal slovenské výzvy k jednání s tím, že jde o předvolební rétoriku, do níž odmítá vstupovat. Parlamentní volby na Slovensku se konají 12. června.

Ve více než pětimilionovém Slovensku žije asi půl milionu etnických Maďarů. Národnostní otázky tradičně vyvolávají mezi Budapeští a Bratislavou napětí.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy