Naschvály na Dunaji: Zákony o občanství podepsány

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
31. 5. 2010 19:05
Prezidenti Maďarska a Slovenska podepsali zákony o nabytí resp. ztrátě občanství

Bratislava/Budapešť - Maďarský prezident László Sólyom a jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič dnes podepsali kontroverzní novely zákonů svých zemí, které upravují podmínky pro držení a případnou ztrátu státního občanství.

Zatímco Maďarsko zisk státní příslušnosti zjednoduší, Slovensko usnadní jeho ztrátu. Tyto změny mají jediný důvod, poslat přes Dunaj naschvál.

Až tak daleko dovedly politiky obou zemí dlouhodobé neshody Bratislavy a Budapešti při rešení rozporů týkajících se půl milionové maďarské menšiny, žijící na Slovensku. Schválení kontroverzních zákonů v národních parlamentech minulý týden vztahy sousedů opět vyostřilo.

Zatímco maďarská novela zjednodušuje podmínky pro získání maďarského občanství (zejména pro příslušníky maďarské menšiny na Slovensku), ta slovenská naopak zpřísňuje pravidla pro držení slovenského občanství zároveň s občanstvím jiné země.

Žadatelům o maďarské občanství bude nově stačit prokázat maďarský původ a znalost maďarštiny. Slováci naopak o své občanství přijdou v okamžiku, kdy se stanou občany jiné země. Výjimku budou mít občané, kteří nové občanství nabudou narozením nebo uzavřením manželství a zřejmě i majitelé českého občanství.

V okamžiku nabytí cizího občanství budou mít navíc Slováci povinnost nahlásit ztrátu toho slovenského. V opačném případě jim hrozí pokuta 3319 eur (asi 85 tisíc korun).

Gašparović slovenské opatření nedávno kritizoval v mimořádném televizním vystoupení. Zároveň kritizoval Budapešť za přijetí kontroverzního zákona, který s Bratislavou nekonzultovala.

Občany maďarské národnosti žijící na Slovensku Gasparovič vyzval, aby o maďarské občanství nežádali. Šéf maďarské vládnoucí strany Fideszu, premiér Viktor Orbán opakovaně odmítal slovenské výzvy k jednání s tím, že jde o předvolební rétoriku, do níž odmítá vstupovat. Parlamentní volby na Slovensku se konají 12. června.

Ve více než pětimilionovém Slovensku žije asi půl milionu etnických Maďarů. Národnostní otázky tradičně vyvolávají mezi Budapeští a Bratislavou napětí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy