Naschvály na Dunaji: Zákony o občanství podepsány

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
31. 5. 2010 19:05
Prezidenti Maďarska a Slovenska podepsali zákony o nabytí resp. ztrátě občanství

Bratislava/Budapešť - Maďarský prezident László Sólyom a jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič dnes podepsali kontroverzní novely zákonů svých zemí, které upravují podmínky pro držení a případnou ztrátu státního občanství.

Zatímco Maďarsko zisk státní příslušnosti zjednoduší, Slovensko usnadní jeho ztrátu. Tyto změny mají jediný důvod, poslat přes Dunaj naschvál.

Až tak daleko dovedly politiky obou zemí dlouhodobé neshody Bratislavy a Budapešti při rešení rozporů týkajících se půl milionové maďarské menšiny, žijící na Slovensku. Schválení kontroverzních zákonů v národních parlamentech minulý týden vztahy sousedů opět vyostřilo.

Zatímco maďarská novela zjednodušuje podmínky pro získání maďarského občanství (zejména pro příslušníky maďarské menšiny na Slovensku), ta slovenská naopak zpřísňuje pravidla pro držení slovenského občanství zároveň s občanstvím jiné země.

Žadatelům o maďarské občanství bude nově stačit prokázat maďarský původ a znalost maďarštiny. Slováci naopak o své občanství přijdou v okamžiku, kdy se stanou občany jiné země. Výjimku budou mít občané, kteří nové občanství nabudou narozením nebo uzavřením manželství a zřejmě i majitelé českého občanství.

V okamžiku nabytí cizího občanství budou mít navíc Slováci povinnost nahlásit ztrátu toho slovenského. V opačném případě jim hrozí pokuta 3319 eur (asi 85 tisíc korun).

Gašparović slovenské opatření nedávno kritizoval v mimořádném televizním vystoupení. Zároveň kritizoval Budapešť za přijetí kontroverzního zákona, který s Bratislavou nekonzultovala.

Občany maďarské národnosti žijící na Slovensku Gasparovič vyzval, aby o maďarské občanství nežádali. Šéf maďarské vládnoucí strany Fideszu, premiér Viktor Orbán opakovaně odmítal slovenské výzvy k jednání s tím, že jde o předvolební rétoriku, do níž odmítá vstupovat. Parlamentní volby na Slovensku se konají 12. června.

Ve více než pětimilionovém Slovensku žije asi půl milionu etnických Maďarů. Národnostní otázky tradičně vyvolávají mezi Budapeští a Bratislavou napětí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 35 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 54 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy