NASA ukázala ve videu 20 let ze života Země. Takhle naše planeta dýchá, radují se vědci

Zahraničí Zahraničí
20. 11. 2017 21:25
Satelity amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) už od roku 1997 nepřetržitě sledují život na Zemi. Nyní NASA vydala video, které v několika minutách ukazuje proměny planety za posledních 20 let.
Od roku 1997 satelity NASA nepřetržitě sledují život na zemi i v oceánu. Nová mapa světa slouží k lepšímu porozumění životu na naší planetě. | Video: NASA

Washington - Rozšiřování polární sněhové kapsy, měnící se barvy oceánů nebo naopak tání ledu a rozrůstání zelené vegetace na většině kontinentů. Tak vypadá střídání ročních období na Zemi z vesmíru.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vydal video, které zobrazuje celých 20 let života Země tak, jak ho zachytily vesmírné satelity. Ty sbírají snímky planety už od roku 1997.

"Je to jako pozorovat Zemi, jak dýchá," komentoval projekt oceánograf Jeremy Werdell, který se na něm podílel. 

Podle něj také nová "mapa světa" ukazuje, že na severní hemisféře přichází jaro dříve a zima naopak později. Dokazuje to ustupování ledovců na severním pólu, vysvětlil Werdell britskému listu The Guardian.

Vytvořit vizualizaci života na Zemi z dostupných záběrů trvalo tři roky. Výsledná data poslouží k lepšímu pochopení fungování světa, klimatických procesů nebo životního prostředí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy