NASA ukázala ve videu 20 let ze života Země. Takhle naše planeta dýchá, radují se vědci

Zahraničí Zahraničí
20. 11. 2017 21:25
Satelity amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) už od roku 1997 nepřetržitě sledují život na Zemi. Nyní NASA vydala video, které v několika minutách ukazuje proměny planety za posledních 20 let.
Od roku 1997 satelity NASA nepřetržitě sledují život na zemi i v oceánu. Nová mapa světa slouží k lepšímu porozumění životu na naší planetě. | Video: NASA

Washington - Rozšiřování polární sněhové kapsy, měnící se barvy oceánů nebo naopak tání ledu a rozrůstání zelené vegetace na většině kontinentů. Tak vypadá střídání ročních období na Zemi z vesmíru.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vydal video, které zobrazuje celých 20 let života Země tak, jak ho zachytily vesmírné satelity. Ty sbírají snímky planety už od roku 1997.

"Je to jako pozorovat Zemi, jak dýchá," komentoval projekt oceánograf Jeremy Werdell, který se na něm podílel. 

Podle něj také nová "mapa světa" ukazuje, že na severní hemisféře přichází jaro dříve a zima naopak později. Dokazuje to ustupování ledovců na severním pólu, vysvětlil Werdell britskému listu The Guardian.

Vytvořit vizualizaci života na Zemi z dostupných záběrů trvalo tři roky. Výsledná data poslouží k lepšímu pochopení fungování světa, klimatických procesů nebo životního prostředí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy