NASA ukázala ve videu 20 let ze života Země. Takhle naše planeta dýchá, radují se vědci

Zahraničí Zahraničí
20. 11. 2017 21:25
Satelity amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) už od roku 1997 nepřetržitě sledují život na Zemi. Nyní NASA vydala video, které v několika minutách ukazuje proměny planety za posledních 20 let.
Od roku 1997 satelity NASA nepřetržitě sledují život na zemi i v oceánu. Nová mapa světa slouží k lepšímu porozumění životu na naší planetě. | Video: NASA

Washington - Rozšiřování polární sněhové kapsy, měnící se barvy oceánů nebo naopak tání ledu a rozrůstání zelené vegetace na většině kontinentů. Tak vypadá střídání ročních období na Zemi z vesmíru.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vydal video, které zobrazuje celých 20 let života Země tak, jak ho zachytily vesmírné satelity. Ty sbírají snímky planety už od roku 1997.

"Je to jako pozorovat Zemi, jak dýchá," komentoval projekt oceánograf Jeremy Werdell, který se na něm podílel. 

Podle něj také nová "mapa světa" ukazuje, že na severní hemisféře přichází jaro dříve a zima naopak později. Dokazuje to ustupování ledovců na severním pólu, vysvětlil Werdell britskému listu The Guardian.

Vytvořit vizualizaci života na Zemi z dostupných záběrů trvalo tři roky. Výsledná data poslouží k lepšímu pochopení fungování světa, klimatických procesů nebo životního prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy