reklama
 
 

NASA slaví půlstoletí. K narozeninám si dala nový web

29. 7. 2008 1:20
Uvnitř infografika : úspěchy i propadáky NASA

Washington - Když americký prezident Dwight D. Eisenhower přesně před padesáti lety podepisoval zákon o vzniku Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), panovala tíživá atmosféra studené války.

Ostatně i NASA měla být nástrojem, jak překonat technologický náskok Rusů v dobývání vesmíru. První umělá družice USA, "létající doutník" Explorer 1, byl na úspěch Sputniku jen chabou záplatou.

"Význačné postavení", které definoval zákon z roku 1958, si NASA za půl století i přes mnoho neúspěchů a propadáků získala.

A změnila se k nepoznání. Zatímco NASA před padesáti lety byla agenturou zaměstnávající osmdesát konstruktérů sklánějících se nad rýsovacími prkny, dnes má tento gigant desítky poboček po celých Spojených státech a ročně spolyká 17 miliard dolarů.

Programy, na nichž se instituce podílela, přitom zdaleka nesloužily jen dobývání kosmu.

Například suchý zip nebo mikrovlnná trouba jsou původně kosmické technologie, které bychom dnes - nebýt amerického vládního úřadu - jen těžko používali.

Ale například i fotografie, nákresy a videozáznamy z archivu NASA jsou dnes kusem moderní historie. Nejznámější vládní instituce USA si ostatně nadělila ke kulatinám odpovídající dárek - nový webový multimediální archiv.

Podívejte se na nový web nasaimages.org

Čtěte více:

Inženýři z NASA melouchaří. Staví konkurenční raketu

Mars je jako Země. Můžete tu zahradničit, tvrdí NASA

autor: bh | 29. 7. 2008 1:20

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama