NASA slaví. Po dvou letech navázala kontakt se ztracenou lodí za půl miliardy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 8. 2016 19:01
Solární observatoř STEREO-B byla součástí mise zkoumající Slunce. Spolu se svou sesterskou lodí STEREO-A kolem něj obíhala od roku 2006 a posílala na Zemi cenné snímky této hvězdy. Před 22 měsíci se odmlčela a ztratila z dosahu. Díky mezinárodní síti antén NASA (DSN) a vytrvalé práci vědců se opět našla. Nyní je třeba opět nabít její baterie a uvést ji do provozu, aby mohla v misi pokračovat.
Foto: NASA.gov

Washington – Téměř dva roky plula solární observatoř vesmírem, aniž by na Zemi vyslala jakýkoliv signál. Po 22 měsících se ale vědcům z NASA podařilo nečekané – znovu navázat se ztraceným plavidlem kontakt.

Observatoř STEREO-B se odmlčela 1. října 2014. Od té doby se tým zodpovědný za misi, jejíž byla součástí, neúnavně snažil spojení opět navázat. Podařilo se to pomocí Deep Space Network (DSN), tedy mezinárodní sítě antén NASA, která umožňuje komunikaci se všemi misemi po celém vesmíru.

STEREO-B se v době opětovného navázání kontaktu nacházela asi 305 milionů kilometrů daleko od Země. V roce 2006 byla spolu se svou sesterskou lodí STEREO-A vyslána ke Slunci, aby kolem něj obíhala po podobné dráze jako Země, jen z mnohem větší blízkosti. Vědci tak díky ní mohli hvězdu pozorovat hned z několika různých úhlů.

Mise měla být ukončena o dva roky později, ale protože byla úspěšná, rozhodla se v ní kosmická agentura pokračovat. Vždyť jen do jedné z observatoří investovala 550 milionů dolarů.

Opětovným navázáním kontaktu se ztracenou lodí ale práce vědců ještě zdaleka nekončí. Obě observatoře STEREO byly navrženy tak, aby dokázaly v případě potíží jednat co nejvíce autonomně.

Nyní je proto třeba zjistit, co se pokazilo, a tak se vědci z NASA pokouší zapnout počítač na palubě observatoře. Problém spočívá v tom, že kvůli vzdálenosti uběhnou mezi vysláním příkazu a reakcí počítače dvě minuty. Mezitím může loď se zapnutým počítačem udělat něco nepředvídatelného a celý plán zhatit.

Observatoř je poháněná solárními panely, které je třeba natočit směrem ke Slunci, aby se mohly dobít baterie, jež ji přivedou opět k životu. Pokud tato snaha selže, druhý pokus bude možné uskutečnit až za šest měsíců. Za tu dobu se baterie alespoň částečně nabijí díky oběhu kolem Slunce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy