Nadějný objev NASA. Mimo naši sluneční soustavu je planeta, na které může být voda

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 8. 2019 20:53
Satelit americké kosmické agentury NASA zachytil tři nové exoplanety, o jejichž existenci vědci dosud neměli tušení. Jedno z čerstvě objevených těles navíc u odborníků vzbuzuje naděje. Na jeho povrchu by se mohla nacházet voda v tekutém stavu, což je základní podmínka ke vzniku života.
Ilustrace od NASA ukazuje, jak by možná mohla vypadat exoplaneta GJ 357
Ilustrace od NASA ukazuje, jak by možná mohla vypadat exoplaneta GJ 357 | Foto: NASA's Goddard Space Flight Center/Chris Smith

Nově zpozorovaná vesmírná tělesa se nachází asi 31 světelných let od Země, což je podle vědců poměrně blízká vzdálenost, a obíhají kolem trpasličí hvězdy GJ 357 v souhvězdí Hydry. Exoplanety jsou planety nacházející se mimo naši sluneční soustavu. 

Exoplaneta, která vědce upoutala nejvíc, se jmenuje GJ 357 d. Kolem své mateřské hvězdy obíhá jednou za necelých 56 dní a je asi šestkrát těžší než planeta Země.

Vesmírný objekt navíc leží v takzvané obyvatelné zóně - obíhá ve vhodné vzdálenosti kolem hvězdy, což znamená, že na planetě panuje teplota vhodná pro to, aby na povrchu byla voda. 

"GJ 357 d se nachází na zevním konci obyvatelné zóny své hvězdy, kde přijímá přibližně stejné množství energie (od své hvězdy), jako Mars přijímá od Slunce," uvedla pro televizi CNN Diana Kossakowskiová z Institutu Maxe Plancka pro astronomii, která se podílela na studii o nových exoplanetách. 

"Jestli má planeta hustou atmosféru, což zjistí další studie, mohla by zachytit dostatek tepla, aby se ohřála, a následně umožnit výskyt kapalné vody na svém povrchu," řekla Kossakowskiová.

"Tyto možné příznaky života bychom mohli rozpoznat s pomocí nových teleskopů, které se už připravují na činnost," dodala k tomu Lisa Kalteneggerová z Institutu Carla Sagana. Pro to, aby mohli vědci konstatovat, že se na exoplanětě může nacházet kapalná voda, budou ale potřeba další detailnější výzkumy.

Další dva nově objevené vesmírné objekty nesou označení GJ 357 b a GJ 357 c. V jejich případě sice experti neočekávají vodu v tekutém skupenství, ale první jmenovaná exoplaneta podle nich disponuje výjimečně pevným kamenitým povrchem. 

Satelit TESS, který nové exoplanety objevil
Satelit TESS, který nové exoplanety objevil | Foto: ČTK

Kolik exoplanet ve vesmíru existuje a jaké mají složení, zjišťuje satelit NASA známý pod zkratkou TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Ten vynesla minulý rok do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti Space X amerického miliardáře Elona Muska. 

Teleskop, který konstruktéři vybavili čtyřmi širokoúhlými kamerami, od té doby objevil přes 850 potenciálních exoplanet. Z tohoto množství ale vědci potvrdili existenci pouze 24. Satelit by se měl vrátit zpátky na zem zřejmě příští rok v červenci.

Nejvyšší počet exoplanet - přes 2600 - objevil během své devítileté činnosti teleskop Kepler, taktéž projekt vesmírné agentury NASA. 

Video: Vědci ukázali první snímek černé díry. Je těžká jako miliarda Sluncí, popisuje Bursa

Jsem spokojený s tím, že Einsteinova teorie relativity zjevně funguje, těšil jsem se, že bude vypadat přesně takhle, říká Michal Bursa z Akademie věd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 1 hodinou

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy