Nadějný objev NASA. Mimo naši sluneční soustavu je planeta, na které může být voda

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 8. 2019 20:53
Satelit americké kosmické agentury NASA zachytil tři nové exoplanety, o jejichž existenci vědci dosud neměli tušení. Jedno z čerstvě objevených těles navíc u odborníků vzbuzuje naděje. Na jeho povrchu by se mohla nacházet voda v tekutém stavu, což je základní podmínka ke vzniku života.
Ilustrace od NASA ukazuje, jak by možná mohla vypadat exoplaneta GJ 357
Ilustrace od NASA ukazuje, jak by možná mohla vypadat exoplaneta GJ 357 | Foto: NASA's Goddard Space Flight Center/Chris Smith

Nově zpozorovaná vesmírná tělesa se nachází asi 31 světelných let od Země, což je podle vědců poměrně blízká vzdálenost, a obíhají kolem trpasličí hvězdy GJ 357 v souhvězdí Hydry. Exoplanety jsou planety nacházející se mimo naši sluneční soustavu. 

Exoplaneta, která vědce upoutala nejvíc, se jmenuje GJ 357 d. Kolem své mateřské hvězdy obíhá jednou za necelých 56 dní a je asi šestkrát těžší než planeta Země.

Vesmírný objekt navíc leží v takzvané obyvatelné zóně - obíhá ve vhodné vzdálenosti kolem hvězdy, což znamená, že na planetě panuje teplota vhodná pro to, aby na povrchu byla voda. 

"GJ 357 d se nachází na zevním konci obyvatelné zóny své hvězdy, kde přijímá přibližně stejné množství energie (od své hvězdy), jako Mars přijímá od Slunce," uvedla pro televizi CNN Diana Kossakowskiová z Institutu Maxe Plancka pro astronomii, která se podílela na studii o nových exoplanetách. 

"Jestli má planeta hustou atmosféru, což zjistí další studie, mohla by zachytit dostatek tepla, aby se ohřála, a následně umožnit výskyt kapalné vody na svém povrchu," řekla Kossakowskiová.

"Tyto možné příznaky života bychom mohli rozpoznat s pomocí nových teleskopů, které se už připravují na činnost," dodala k tomu Lisa Kalteneggerová z Institutu Carla Sagana. Pro to, aby mohli vědci konstatovat, že se na exoplanětě může nacházet kapalná voda, budou ale potřeba další detailnější výzkumy.

Další dva nově objevené vesmírné objekty nesou označení GJ 357 b a GJ 357 c. V jejich případě sice experti neočekávají vodu v tekutém skupenství, ale první jmenovaná exoplaneta podle nich disponuje výjimečně pevným kamenitým povrchem. 

Satelit TESS, který nové exoplanety objevil
Satelit TESS, který nové exoplanety objevil | Foto: ČTK

Kolik exoplanet ve vesmíru existuje a jaké mají složení, zjišťuje satelit NASA známý pod zkratkou TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Ten vynesla minulý rok do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti Space X amerického miliardáře Elona Muska. 

Teleskop, který konstruktéři vybavili čtyřmi širokoúhlými kamerami, od té doby objevil přes 850 potenciálních exoplanet. Z tohoto množství ale vědci potvrdili existenci pouze 24. Satelit by se měl vrátit zpátky na zem zřejmě příští rok v červenci.

Nejvyšší počet exoplanet - přes 2600 - objevil během své devítileté činnosti teleskop Kepler, taktéž projekt vesmírné agentury NASA. 

Video: Vědci ukázali první snímek černé díry. Je těžká jako miliarda Sluncí, popisuje Bursa

Jsem spokojený s tím, že Einsteinova teorie relativity zjevně funguje, těšil jsem se, že bude vypadat přesně takhle, říká Michal Bursa z Akademie věd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy