Nadějný objev NASA. Mimo naši sluneční soustavu je planeta, na které může být voda

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 8. 2019 20:53
Satelit americké kosmické agentury NASA zachytil tři nové exoplanety, o jejichž existenci vědci dosud neměli tušení. Jedno z čerstvě objevených těles navíc u odborníků vzbuzuje naděje. Na jeho povrchu by se mohla nacházet voda v tekutém stavu, což je základní podmínka ke vzniku života.
Ilustrace od NASA ukazuje, jak by možná mohla vypadat exoplaneta GJ 357
Ilustrace od NASA ukazuje, jak by možná mohla vypadat exoplaneta GJ 357 | Foto: NASA's Goddard Space Flight Center/Chris Smith

Nově zpozorovaná vesmírná tělesa se nachází asi 31 světelných let od Země, což je podle vědců poměrně blízká vzdálenost, a obíhají kolem trpasličí hvězdy GJ 357 v souhvězdí Hydry. Exoplanety jsou planety nacházející se mimo naši sluneční soustavu. 

Exoplaneta, která vědce upoutala nejvíc, se jmenuje GJ 357 d. Kolem své mateřské hvězdy obíhá jednou za necelých 56 dní a je asi šestkrát těžší než planeta Země.

Vesmírný objekt navíc leží v takzvané obyvatelné zóně - obíhá ve vhodné vzdálenosti kolem hvězdy, což znamená, že na planetě panuje teplota vhodná pro to, aby na povrchu byla voda. 

"GJ 357 d se nachází na zevním konci obyvatelné zóny své hvězdy, kde přijímá přibližně stejné množství energie (od své hvězdy), jako Mars přijímá od Slunce," uvedla pro televizi CNN Diana Kossakowskiová z Institutu Maxe Plancka pro astronomii, která se podílela na studii o nových exoplanetách. 

"Jestli má planeta hustou atmosféru, což zjistí další studie, mohla by zachytit dostatek tepla, aby se ohřála, a následně umožnit výskyt kapalné vody na svém povrchu," řekla Kossakowskiová.

"Tyto možné příznaky života bychom mohli rozpoznat s pomocí nových teleskopů, které se už připravují na činnost," dodala k tomu Lisa Kalteneggerová z Institutu Carla Sagana. Pro to, aby mohli vědci konstatovat, že se na exoplanětě může nacházet kapalná voda, budou ale potřeba další detailnější výzkumy.

Další dva nově objevené vesmírné objekty nesou označení GJ 357 b a GJ 357 c. V jejich případě sice experti neočekávají vodu v tekutém skupenství, ale první jmenovaná exoplaneta podle nich disponuje výjimečně pevným kamenitým povrchem. 

Satelit TESS, který nové exoplanety objevil
Satelit TESS, který nové exoplanety objevil | Foto: ČTK

Kolik exoplanet ve vesmíru existuje a jaké mají složení, zjišťuje satelit NASA známý pod zkratkou TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Ten vynesla minulý rok do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti Space X amerického miliardáře Elona Muska. 

Teleskop, který konstruktéři vybavili čtyřmi širokoúhlými kamerami, od té doby objevil přes 850 potenciálních exoplanet. Z tohoto množství ale vědci potvrdili existenci pouze 24. Satelit by se měl vrátit zpátky na zem zřejmě příští rok v červenci.

Nejvyšší počet exoplanet - přes 2600 - objevil během své devítileté činnosti teleskop Kepler, taktéž projekt vesmírné agentury NASA. 

Video: Vědci ukázali první snímek černé díry. Je těžká jako miliarda Sluncí, popisuje Bursa

Jsem spokojený s tím, že Einsteinova teorie relativity zjevně funguje, těšil jsem se, že bude vypadat přesně takhle, říká Michal Bursa z Akademie věd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy