reklama
 
 

NASA nebude za asteroidy létat. Speciálními raketami je přitáhne k Zemi

9. 6. 2016 10:50
Roboti vyslaní na asteroidy, které se pohybují kolem Země, pomocí dostupných zdrojů a technologií, jako je 3D tisk, přetvoří tato vesmírná tělesa na funkční kosmické lodě. Ty se pak samy navigují na nejbližší těžební stanice. Systém vymyslela americká společnost Made in Space, která získala finanční podporu NASA. Slibují si, že tento způsob bude mnohem efektivnější a ekonomicky výhodnější, než kdyby na každý asteroid musela být dopravena těžební technika.

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) se snaží co nejvíce zjednodušit dostupnost nerostných surovin ve vesmíru.

Místo létání na asteroidy se pokusí vesmírná tělesa přimět, aby se sama přibližovala k těžebním základnám.

Těžba nerostů ve vesmíru dávno nepřipomíná pouze námět na sci-fi román. Hranice lidské činnosti a získávání zdrojů už se neomezují jen na planetu Zemi. Vesmírná těžba je budoucnost, do které hodlá investovat například i tak malá země, jakou je Lucembursko.

Přiblížit ji mají plány na proměnu asteroidů ve vesmírné lodě, které se samy navigují k vesmírné základně určené k těžbě nerostů. Ani tato představa by už během několika desítek let neměla zní nereálně.

Ambiciózní projekt nesoucí název RAMA představila firma Made in Space, která získala finanční podporu právě od NASA.

Plán spočívá v robotech, kteří dokáží na blízkých asteroidech sami - s pomocí nejnovějších technologií zahrnující i 3D tisk - vybudovat klíčové systémy kosmických lodí. Pomocí nich by asteroidy nasměrovali k nejbližší těžební stanici.

Tento systém má být mnohem efektivnější a ekonomicky výhodnější, než kdyby se na každý asteroid zvlášť musela dopravovat těžební technika.

Dvě různé 3D tiskárny jsou už nyní instalované na palubě Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

"V současné době jsme schopni získávat prostředky ze Země," řekl spoluzakladatel a technický ředitel Made in Space Jason Dunn serveru Space.com. "Ale když se dostaneme do bodu zvratu, kdy budeme potřebovat zdroje i z vesmíru, pak vyvstane otázka 'Odkud pocházejí, jak je získáme a jak je dostaneme na místo, na kterém je potřebujeme?'. A tohle je způsob, jak to udělat."

Projekt RAMA se nicméně stále ještě nachází ve velmi rané fázi. Sám Dunn odhaduje, že zrealizovat ho bude možné přibližně ve stejné době, kdy lidstvo začne suroviny z vesmíru doopravdy potřebovat.

autor: Simona Fendrychová | 9. 6. 2016 10:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama