NASA nebude za asteroidy létat. Speciálními raketami je přitáhne k Zemi

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 6. 2016 10:50
Roboti vyslaní na asteroidy, které se pohybují kolem Země, pomocí dostupných zdrojů a technologií, jako je 3D tisk, přetvoří tato vesmírná tělesa na funkční kosmické lodě. Ty se pak samy navigují na nejbližší těžební stanice. Systém vymyslela americká společnost Made in Space, která získala finanční podporu NASA. Slibují si, že tento způsob bude mnohem efektivnější a ekonomicky výhodnější, než kdyby na každý asteroid musela být dopravena těžební technika.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) se snaží co nejvíce zjednodušit dostupnost nerostných surovin ve vesmíru.

Místo létání na asteroidy se pokusí vesmírná tělesa přimět, aby se sama přibližovala k těžebním základnám.

Těžba nerostů ve vesmíru dávno nepřipomíná pouze námět na sci-fi román. Hranice lidské činnosti a získávání zdrojů už se neomezují jen na planetu Zemi. Vesmírná těžba je budoucnost, do které hodlá investovat například i tak malá země, jakou je Lucembursko.

Přiblížit ji mají plány na proměnu asteroidů ve vesmírné lodě, které se samy navigují k vesmírné základně určené k těžbě nerostů. Ani tato představa by už během několika desítek let neměla zní nereálně.

Ambiciózní projekt nesoucí název RAMA představila firma Made in Space, která získala finanční podporu právě od NASA.

Plán spočívá v robotech, kteří dokáží na blízkých asteroidech sami - s pomocí nejnovějších technologií zahrnující i 3D tisk - vybudovat klíčové systémy kosmických lodí. Pomocí nich by asteroidy nasměrovali k nejbližší těžební stanici.

Tento systém má být mnohem efektivnější a ekonomicky výhodnější, než kdyby se na každý asteroid zvlášť musela dopravovat těžební technika.

Dvě různé 3D tiskárny jsou už nyní instalované na palubě Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

"V současné době jsme schopni získávat prostředky ze Země," řekl spoluzakladatel a technický ředitel Made in Space Jason Dunn serveru Space.com. "Ale když se dostaneme do bodu zvratu, kdy budeme potřebovat zdroje i z vesmíru, pak vyvstane otázka 'Odkud pocházejí, jak je získáme a jak je dostaneme na místo, na kterém je potřebujeme?'. A tohle je způsob, jak to udělat."

Projekt RAMA se nicméně stále ještě nachází ve velmi rané fázi. Sám Dunn odhaduje, že zrealizovat ho bude možné přibližně ve stejné době, kdy lidstvo začne suroviny z vesmíru doopravdy potřebovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy