NASA na Měsíci vybuduje základnu s astronauty. Náročnou misi usnadní nový objev vody

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
28. 10. 2020 18:08
Na Měsíci je zřejmě mnohem více vody, než se doposud myslelo. Vědci z NASA po tomto objevu doufají, že by mohla sloužit jako zdroj pro základnu, kterou se tam Spojené státy chystají vybudovat.
Snímek mise Apollo 11 z roku 1969.
Snímek mise Apollo 11 z roku 1969. | Foto: Reuters

NASA chce vrátit člověka na Měsíc, a to natrvalo. Už příští rok startuje první mise v rámci programu Artemis, který má za cíl vybudovat na Měsíci stálou základnu pro astronauty. První sondu vyšle americká vesmírná agentura zatím bez lidské posádky příští rok v listopadu.

Člověk by po více než padesáti letech měl na povrch Měsíce došlápnout už v roce 2024. Voda, kterou zde vědci našli, by mohla znamenat, že posádka budoucí základny bude do značné míry soběstačná.

Objev vody na Měsíci oznámili vědci z NASA v pondělí na očekávané tiskové konferenci. "Voda na Měsíci může být rozprostřena na jeho povrchu, a to nejen na chladných místech poblíž měsíčních pólů," prohlásil na ní ředitel oddělení astrofyziky v NASA Paul Hertz. Doposud se totiž mělo za to, že led se nachází na stinných místech Měsíce, kde panují extrémní teploty. Teď ale vědci objevili molekuly vody ve sluncem zalitých oblastech.

Jak dostupný zdroj vody ve skutečnosti je, NASA ještě neví. Už teď je ale jasné, že dostat se k ní bude jednodušší, než se původně doufalo. Budoucí astronauti vyslaní na Měsíc tak zřejmě nebudou muset podnikat cesty do zrádných kráterů v polárních oblastech.

Otázkou zůstává, jak bude možné molekuly vody z povrchu Měsíce získat. Není totiž jasné, v jaké formě se voda na Měsíci nachází. Jde zřejmě o rozprostřené molekuly, není to tedy ani kapalina, ani led. Důležité také je, jak hluboko jsou ukryté v měsíční půdě.

K pití nebo na výrobu paliva

Vodu objevila observatoř Sofia, což je přestavěný americký letoun Boeing 747, který létá kolem země se zabudovaným teleskopem. Vědci díky ní zjistili, že vody je na Měsíci relativně velké množství. "Odpovídá zhruba dvanácti uncím v jednom kubickém metru měsíční půdy," upřesnila spoluautorka objevu, Američanka Casey Honniballová. To je zhruba 335 mililitrů na jeden metr krychlový. 

Vodu by mohli astronauti na měsíční základně pít nebo by její molekuly mohli rozdělit na atomy vodíku a kyslíku. Ty by se daly použít jako raketové palivo, kyslík pak lze použít do dýchacích přístrojů. "Když si na cestu nemusíme balit vodu, máme šanci vzít si s sebou jiné užitečné nástroje," zaznělo podle amerického listu New York Times také na tiskové konferenci. Přepravovat vodu na Měsíc je velmi drahé. Americký deník Washington Post uvádí, že několik litrů vyjde na stovky tisíc dolarů.

První lidskou posádku vyšle NASA po více než padesáti letech na Měsíc v roce 2024. Posledním člověkem, který se prošel po Měsíci, byl v roce 1972 v rámci mise Apollo 17 astronaut Eugene A. Cernan. Tentokrát bude poprvé v historii mezi astronauty i žena.

Nová vesmírná stanice a internet na Měsíci

Pilotovaný let bude završením programu Artemis, který se chystá poslední tři roky. Jeho cílem je vybudovat na Měsíci stálou základnu, která by pak mohla sloužit jako mezistanice pro mise na Mars.

Program začne příští rok v listopadu misí Artemis I. Půjde zatím ještě o nepilotovaný let, při kterém bude vesmírná loď Orion sbírat data z oběžné dráhy Měsíce. Dva roky nato NASA plánuje v rámci mise Artemis II vyslat na měsíční oběžnou dráhu lidskou posádku. Na Měsíci přistane až Artemis III v roce 2024. Už letos NASA vypsala soutěž na výrobu přistávacího modulu. Účastní se jí jak firma SpaceX Elona Muska, tak i Blue Origin Jeffa Bezose. 

Přípravy na jednu z nejdůležitějších technologických misí současnosti už naplno probíhají. Pracuje se například na výrobě nové mezinárodní vesmírné stanice, která bude obíhat na oběžné dráze Měsíce, i na systému pravidelného dovážení zásob na Měsíc nebo vytvoření komunikačního systému mezi Zemí a Měsícem. Za tím účelem chce NASA vybudovat na Měsíci mobilní síť. Zakázku na její výstavbu získal před týdnem finský výrobce mobilních zařízení Nokia. Půjde o síť čtvrté generace (4G), kterou bude možné později modernizovat na 5G.

 

Právě se děje

Další zprávy