NASA chce do pěti let poslat do vesmíru loď na solární pohon

ČTK ČTK
28. 3. 2015 20:29
Mise přesměrování asteroidu má testovat nové letecké schopnosti potřebné k vyslání astronautů do hlubokého vesmíru a nakonec až na Mars.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by chtěl předběžně za pět let vyslat k asteroidu loď se slunečním pohonem.

Projekt v hodnotě 1,25 miliardy dolarů (31,6 miliardy korun) má otestovat možnosti potřebné pro výpravy lidských posádek do hlubokého vesmíru, včetně Marsu, ale i pro ochranu Země před vesmírnými tělesy.

NASA na svém webu uvádí, že v rámci Mise přesměrování asteroidu (Asteroid Redirect Mission - ARM) hodlá "ne dříve než v roce 2019" oznámit vybraný asteroid, k němuž pak přibližně do roka pošle robotickou loď.

Ta má z povrchu tělesa letícího blízko Země sebrat větší balvan a umístit ho na stabilní oběžnou dráhu kolem Měsíce, kde ho později budou zkoumat astronauti.

Podle představitele americké vesmírné agentury Roberta Lightfoota ARM bude první demonstrací letových schopností potřebných k vyslání astronautů do hlubokého vesmíru a nakonec na Mars.

"Možnost sebrat balvan z asteroidu bude mít přímý dopad na plánování budoucích lidských výprav do hlubokého vesmíru a zahájí novou éru vesmírných letů," řekl.

Sluneční pohon

ARM ale podnikne více novátorských testů. Jedním z nich je vyzkoušení zdokonaleného solárního elektrického pohonu (Solar Electric Propulsion - SEP). Solární panely přemění sluneční světlo v elektrickou energii, která působením na nabité atomy zajistí pohyb lodi.

Tento pohon podle NASA může velice účinně přenášet velký náklad. Je sice pomalejší než klasický chemický raketový pohon, ale loď vybavená SEP potřebuje výrazně méně paliva a menší počet startů pro podporu průzkumných misí, a snižuje tedy náklady.

Testování nových technologií

Robotická loď ARM vybavená slunečním pohonem bude rovněž testovat nové letové dráhy a navigační techniky v hlubokém vesmíru, včetně součinnosti s gravitací Měsíce.

Ovšem dříve než se loď s balvanem získaným z asteroidu vydá k přirozenému souputníku Země, chce NASA vyzkoušet techniku planetární obrany, jež by v budoucnu mohla pomoci ke zmírnění hrozby srážky Země s nějakým vesmírným tělesem.

Jde o takzvaný gravitační traktor. Veškerá hmota vyvolává a je vystavena gravitačním silám. Loď s hmotností umocněnou balvanem tedy kroužením kolem asteroidu na určité oběžné dráze může ovlivnit trajektorii tohoto tělesa.

Neméně významný bude test nových skafandrů určených pro lety do hlubokého vesmíru. Měli by je vyzkoušet zřejmě dva astronauti, kteří podle plánů NASA v rámci projektu ARM poletí v polovině dvacátých let k asteroidu přesunutému předtím k Měsíci. Dopraví je tam nová loď NASA Orion a tato výprava by měla trvat 24 nebo 25 dní.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy