Náš vůdce v Afghánistánu stále žije, tvrdí Islámský stát

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 7. 2015 18:30
Při náletech nebyl mezi mrtvými vůdce místní skupiny IS, tvrdí její členové. I k nelibosti hnutí Tálibán či teroristů z Al-Káidy se Islámský stát stává v Afghánistánu čím dál aktivnější.
Válka v Afghánistánu. Ilustrační foto
Válka v Afghánistánu. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kábul - Islámský stát (IS) popírá, že by při pátečním náletu amerického bezpilotního letounu v Afghánistánu zahynul jeho místní velitel Háfiz Saíd.

Islámský stát v této souvislosti zveřejnil audionahrávku, na níž je údajně zachycen Saídův projev poté, co mělo k náletu dojít.

Informovala o tom agentura Reuters, s tím, že nahrávka nemohla být ověřena z nezávislých zdrojů.

Háfiz Saíd, označovaný za vůdce Islámského státu v Afghánistánu a Pákistánu, byl podle afghánské rozvědky zabit v pátek večer při leteckém útoku v provincii Nangarhár. Při útoku zahynulo asi 30 dalších radikálů.

Afghánští zpravodajci oznámili, že při jiných náletech v téže oblasti přišli v průběhu minulého týdne o život tři další vysocí velitelé IS, včetně Šahidulláha Šahída.

Původem Pákistánec Sáid patřil dříve k hnutí Tálibán, ale loni přešel k Islámskému státu. Hnutí, které ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se k nelibosti Tálibánu stává v Afghánistánu čím dál tím aktivnějším. Připojuje se k němu řada extremistů, kteří se dosud hlásili k Tálibánu či k teroristické organizaci Al-Káida.

Bojovníci Islámského státu v uplynulých dvou měsících táliby vytlačili z několika okresů provincie Nangarhár sdílející dlouhou hranici s neklidnými pákistánskými autonomními územími, konstatuje dále agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy