Náš vůdce v Afghánistánu stále žije, tvrdí Islámský stát

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 7. 2015 18:30
Při náletech nebyl mezi mrtvými vůdce místní skupiny IS, tvrdí její členové. I k nelibosti hnutí Tálibán či teroristů z Al-Káidy se Islámský stát stává v Afghánistánu čím dál aktivnější.
Válka v Afghánistánu. Ilustrační foto
Válka v Afghánistánu. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kábul - Islámský stát (IS) popírá, že by při pátečním náletu amerického bezpilotního letounu v Afghánistánu zahynul jeho místní velitel Háfiz Saíd.

Islámský stát v této souvislosti zveřejnil audionahrávku, na níž je údajně zachycen Saídův projev poté, co mělo k náletu dojít.

Informovala o tom agentura Reuters, s tím, že nahrávka nemohla být ověřena z nezávislých zdrojů.

Háfiz Saíd, označovaný za vůdce Islámského státu v Afghánistánu a Pákistánu, byl podle afghánské rozvědky zabit v pátek večer při leteckém útoku v provincii Nangarhár. Při útoku zahynulo asi 30 dalších radikálů.

Afghánští zpravodajci oznámili, že při jiných náletech v téže oblasti přišli v průběhu minulého týdne o život tři další vysocí velitelé IS, včetně Šahidulláha Šahída.

Původem Pákistánec Sáid patřil dříve k hnutí Tálibán, ale loni přešel k Islámskému státu. Hnutí, které ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se k nelibosti Tálibánu stává v Afghánistánu čím dál tím aktivnějším. Připojuje se k němu řada extremistů, kteří se dosud hlásili k Tálibánu či k teroristické organizaci Al-Káida.

Bojovníci Islámského státu v uplynulých dvou měsících táliby vytlačili z několika okresů provincie Nangarhár sdílející dlouhou hranici s neklidnými pákistánskými autonomními územími, konstatuje dále agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy