Narkostát ve Středomoří. Asadův režim vydělává na obchodu s drogami, ukazují důkazy

Martin Novák Martin Novák
18. 7. 2022 6:14
Režim syrského prezidenta Bašára Asada přežil s pomocí Ruska a Íránu občanskou válku v letech 2011 až 2017 a ovládá nyní zhruba dvě třetiny území Sýrie. Množí se však důkazy a svědectví o tom, že vláda se v kritické hospodářské situaci snaží vydělávat na exportu drog.
Billboard s prezidenty Sýrie a Ruska Bašárem Asadem a Vladimirem Putinem v centru Damašku.
Billboard s prezidenty Sýrie a Ruska Bašárem Asadem a Vladimirem Putinem v centru Damašku. | Foto: Reuters

Ze syrského přístavu Latákíja pravidelně vyplouvají lodě, které mají na palubě vedle deklarovaného zboží i oficiálně nepřiznaný náklad. Tablety captagonu. Drogy, která je žádaná hlavně v arabských zemích a Asii, včetně Číny.

Odhalených a zabavených zásilek bylo v posledních třech letech několik. V italském přístavu Salerno 84 milionů tablet captagonu v hodnotě jedné miliardy eur (v přepočtu 24,4 miliardy korun). V Řecku to bylo 33 milionů tablet a v rumunské Constantě našli velkou zásilku drogy schovanou v nákladu mýdel.

Syrský captagon ale celníci objevili dokonce až v Malajsii, Hongkongu nebo Nigérii. Egyptská kontrola v přístavu Port Saíd objevila v nákladu syrské firmy Milkman captagon i hašiš. Majitelem společnosti byl Rámí Machlúf, bratranec syrského prezidenta Bašára Asada.

Německý týdeník Der Spiegel hovořil se Syřanem, který byl členem takzvaného syndikátu, jak se v Sýrii přezdívá výrobě a distribuci drog. Muž, který se rozhodl ze Sýrie uprchnout, vypověděl, že captagon vyplouvá na lodích z Latákíje, kde přístav ve skutečnosti ovládá elitní 4. obrněná divize syrské armády. Jejím velitelem je prezidentův mladší bratr Mahír Asad.

Tato divize potlačovala demonstrace proti režimu od roku 2011 a vedla pak i boje s povstaleckými skupinami, které chtěly Asada svrhnout. Kolovaly zvěsti, že Mahír při výbuchu granátu přišel o nohu, ale tyto informace se nepotvrdily.

"Vyrábějí syntetické drogy v průmyslovém množství. Továrny i přístavy jsou hlídané vyzbrojenými strážemi," uvedl Syřan, jehož jméno Der Spiegel na jeho žádost nezveřejnil. Muž se obává o svoji bezpečnost a také bezpečnost rodičů, kteří stále žijí v Sýrii.

Někteří experti označují Sýrii za středomořskou Kolumbii, kde v minulosti i nyní prosperuje nejeden drogový kartel. Stačí zmínit jméno Pablo Escobar.

Je tu však jeden rozdíl: v případě Sýrie se na výrobě a pašování podílí samotný stát a jeho vedení. "Sýrie se stala středomořským narkostátem. Captagon je významnou exportní položkou. A není to tak, že by syrský režim jen nečinně přihlížel produkci a pašování. Režim sám je kartelem," řekl týdeníku Economist bývalý zvláštní americký vyslanec pro Sýrii Joel Rayburn.

Západní rozvědky podle týdeníku odhadují, že roční zisk syrského režimu z pašování drog dosahuje několika miliard dolarů, spíše desítek než jednotek.

Captagon byl původně vyvíjen jako možný lék na některé nemoci, například na poruchu soustředění a pozornosti ADHD. Později ale od něj lékaři upustili, když vyšly najevo vedlejší účinky, jako jsou halucinace nebo deprese.

Známý je také pod názvem droga džihádistů. Tablety brali bojovníci teroristické organizace Islámský stát, aby byli nabuzení do bitev a necítili strach. Captagon našli například francouzští vyšetřovatelé v bytě sebevražedného atentátníka, který se v listopadu 2015 odpálil před hudebním klubem Bataclan v Paříži.

Letos v lednu se zase odehrál incident na syrsko-jordánské hranici. Na jordánskou stranu se snažil bez povolení přejet konvoj 27 Syřanů a využil k tomu hustého sněžení a bouře. Jordánští vojáci ale Syřany při přestřelce zabili a ve vozech pak našli velké množství drog.

Video: Bez Putina a Íránu by Asad nebyl prezidentem Sýrie, říká reportér

Krutostí bylo hodně, chemické zbraně jsou jenom smítko. Válka už stála život statisíce Syřanů, říká Mazen Maialeh, Syřan žijící v Praze. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy