reklama
 
 

Naréndra Módí přiletěl do Pákistánu, jako první indický premiér po 11 letech

Aktualizováno 25. 12. 2015 22:52
Indický premiér Naréndra Módí přicestoval na nečekanou návštěvu Pákistánu, během níž se setká se svým pákistánským protějškem Navázem Šarífem. Ve východopákistánském městě Láhauru se zastavil při návratu z Afghánistánu. Módí již ráno Šarífovi telefonoval a popřál mu vše nejlepší k narozeninám. Pákistán a Indie spolu svedly od získání nezávislosti na Británii tři války, dvě z nich o sporné území Kašmíru, na něž si dělají obě země nárok. V poslední době se ale vztahy jaderných mocností postupně zlepšují. Módí je první indickým premiérem, který za posledních 11 let Pákistán navštívil, napsal zpravodajský server BBC News.

Islámábád - Indický premiér Naréndra Módí v pátek přicestoval na nečekanou návštěvu Pákistánu, během níž se setkal se svým pákistánským protějškem Navázem Šarífem.

Ve východopákistánském Láhauru se zastavil na dvě hodiny při návratu z Afghánistánu.

Zastávku původně neplánoval, Šarífovi telefonoval a navrhl, že se zastaví. Přitom mu popřál vše nejlepší k narozeninám.

Podle pákistánského ministerstva zahraničí šlo o "přátelskou návštěvu", při níž oba státníci hovořili o vztazích mezi oběma zeměmi. Dohodli se, že se v polovině ledna v Islámábádu setkají ministři zahraničí obou zemí, aby přispěli k pokročení mírových rozhovorů mezi oběma státy.

Vztahy mezi sousedními jadernými velmocemi Indií a Pákistánem byly dlouhá léta napjaté, v poslední době se ale postupně zlepšují. Módí je prvním indickým premiérem, který za posledních 11 let Pákistán navštívil, napsal zpravodajský server BBC News. Pákistán a Indie spolu svedly od získání nezávislosti na Británii tři války, dvě z nich o sporné území Kašmíru, na něž si dělají obě země nárok.

Páteční Módího návštěva v Pákistánu následovala poté, co se premiéři Indie a Pákistánu minulý měsíc sešli na okraj konference OSN o klimatických změnách v Paříži. Posledním indickým premiérem, který byl v Pákistánu na návštěvě, byl v roce 2004 Atal Bihárí Vádžpéjí.

autor: ČTK | 25. 12. 2015 12:59

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama