Geniální vojevůdce si podmanil Evropu. Napoleon byl také oportunista, říká historička

Malý muž s velkým charismatem. Výborný stratég, který položil základy moderního státu a šířil francouzské osvícenectví. Despotický diktátor, jenž zavedl otroctví, vnutil ženám podřízenou roli a začal s kolonizací Blízkého východu. Napoleon Bonaparte zemřel v exilu na ostrově Svatá Helena přesně před 200 lety. S jeho odkazem se Francie i svět dodnes vyrovnávají.
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte | Foto: Pixbay.com

Rodák z Korsiky se proslavil během Velké francouzské revoluce. Ve 24 letech se stal generálem, o devět let později císařem, který dobýval Evropu. Uznávaný spisovatel a diplomat z počátku 19. století François-René de Chateaubriand shrnul Napoleonův život jednou větou: "Genialitu tohoto muže obdivuji a jeho despotismus se mi hnusí."

"Každá mince má dvě strany. Jsou tam určitě kladné i záporné aspekty a myslím, že jeden bez druhého by nemohl být," popisuje Napoleonův odkaz pro deník Aktuálně.cz Marcela Hennlichová z Ústavu světových dějin Univerzity Karlovy.

Napoleon je známý především jako výborný stratég a vojevůdce. Jeho bitvy dodnes patří mezi ty vůbec nejznámější v dějinách, včetně té u Slavkova v roce 1805. Boje detailně plánoval a připravoval a chtěl kontrolovat každý detail, využít slabosti protivníka.

Jeho taktiky a metody se dodnes studují na vojenských akademiích po celém světě. Přesto ale poslední boj prohrál a na konci Napoleonovy vlády byla Francie menší, než když se chopil moci.

Kolonizace

V dobách své největší slávy však dobýval svět. Jeho krvavá kampaň v Egyptě a Palestině je často vnímaná jako začátek moderní kolonizace Blízkého východu Evropany. Získáním Egypta chtěl Napoleon mimo jiné ohrozit britské obchodní zájmy ve Středomoří, Plán si ale vyžádal více než dva tisíce životů.

Napoleonova kolonizace přesto podle některých historiků nepřinesla do regionu jen neštěstí. Egyptský spisovatel Mohamed Salmawy tuto epochu označuje jako období ohně a světla. "Určitě to byla vojenská kampaň a Egypťané se Francouzům bránili. Ale zároveň to byl začátek éry intelektuálního pokroku," připouští.

Napoleon je často kritizován i za to, jak se v koloniích choval. Ačkoliv Francouzská revoluce zrušila otroctví v roce 1794, vojevůdce ho o šest let později znovu zavedl na karibském ostrově Martiniku, když ho Británie předala zpět Francii.

Podle historika Jeana Tularda je to vůbec největší skvrna Napoleonova odkazu, a to i přes to, že otroctví v té době bylo ještě poměrně běžné a císař tak podle něj jednal hlavně z ekonomických důvodů. Chtěl se zalíbit bohatým vrstvám, které otroky chtěly na cukrových plantážích.

Historička Marcela Hennlichová také připomíná, že na Haiti Napoleon proti místním obyvatelům používal i jedovatý oxid siřičitý. "I syrské tažení je vnímáno velmi negativně. Nechal například propichovat zajatce bajonetem, aby šetřil střelivo. Na druhou stranu ale během epidemie moru sám v nemocnici navštívil nakažené," vysvětluje.

Rovnost všem, až na ženy

Napoleonův odkaz dodnes rezonuje daleko za hranicemi Francie. Právě on položil základy moderního státu. Centralizoval moc, vyžadoval, aby se na celém území země dodržovala stejná pravidla. Některé z institucí, které vytvořil, existují ve Francii dodnes.

"Nechal do Paříže zavést pitnou vodu, založil lycea a maturitu. Bez Napoleona by Paříž nevypadala tak, jak ji známe dnes. To jsou rozhodně pozitivní věci," vypočítává Hennlichová.

Jeho občanský zákoník z roku 1804 stanovoval rovnost občanů před zákonem a uvedl tak do praxe myšlenky revoluce. Stal se navíc inspirací pro evropské a později i světové mocnosti. I tato legislativa má ale své kritiky.

V zákoníku Napoleon zakotvil podřízenost ženy svému muži, který byl pánem domu a hlava rodiny. Žena musela muže poslouchat a podle zákona z roku 1810 ji mohl beztrestně zabít, pokud mu byla nevěrná. I proto v roce 2005 Napoleona označila francouzská ministryně pro rovnost Elisabeth Morenová za "jednoho z největších misogynů, kteří kdy kráčeli po zemi".

"Řada současníků by s ním nesouhlasila, protože revoluce ženám dala určitá práva, ať už v oblasti rozvodu, nebo dědictví, a Napoleon se pak vrátil k tomu patriarchálnímu uspořádání," doplňuje historička. Zároveň ale připouští, že mnoho Francouzů změnu vítalo jako návrat ke starým pořádkům.

Podle Hennlichové byl Napoleon člověkem své doby. Ačkoliv ho na vrchol vynesla revoluce, kterou sám podporoval, a byl dokonce jedním z jakobínů, postupně začal zastávat stále konzervativnější názory, jak stoupal po společenském žebříčku. "Vždy se snažil vytěžit co nejvíce pro sebe. Byl to oportunista, který dokázal velmi dobře odhadnout své možnosti a perspektivy," dodává historička.

Video: Napoleon, Kafka i Mona Lisa. Aplikace rozpohybuje tváře z fotek a obrazů.

Napoleon, Kafka, Piccaso i Mona Lisa. Aplikace Deep Nostalgia rozpohybuje tváře z fotek a obrazů. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 19 minutami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy