Napětí v sousedních zemích trvá

Red Zah, ČTK
2. 4. 2006 11:29
Praha - Česká republika evakuuje, praskají hráze. Problémy tak čekají také obyvatelé sousedních zemí.
Na Labi ve spolkové zemi Sasko se situaci stabilizovala, přesto zůstává stále napjatá.
Na Labi ve spolkové zemi Sasko se situaci stabilizovala, přesto zůstává stále napjatá. | Foto: Ludvík Hradilek

Povodňová situace na jihu Polska se zmírnila, kritická zůstává jen v záplavových oblastech na jihozápadě země podél toku Odry.

Přes noc se zčásti stabilizovala i situace na Labi v Sasku, kde ve většině míst voda stoupá už jen velmi pomalu nebo se výška hladiny dokonce ustálila.

Na Slovensku zůstává vážná situace na dolním toku řeky Váh, nejvyšší stupeň povodňové aktivity trvá i na celém slovenském úseky Moravy.

Na Slovensku hrozí Morava

Horní úsek Dunaje je naopak už stabilizovaný. Na východním Slovensku zůstává třetí stupeň povodňové aktivity na dolních tocích řek a na vodních nádržích Zemplínská Šírava a Domaša.

Ve stavu permanentní kulminace je podle slovenských hydrologů Morava. Například v Kopčanech je řeka už několik dní na úrovni koruny hráze a vodu drží jen dvě až tři řady pytlů s pískem.

Na východě Slovenska je třetí stupeň na dolním toku Laborce, na Latorii, Bodrogu a na vodních nádržích Zemplínská Šírava a Domaša. Na horních úsecích Hornádu, Ondavy a Laborce je pomalý pokles a hladiny jsou už pod prvním stupněm povodňové aktivity.

V Polsku přeteče Odra přes hráze

Na jihovýchodě Polska přetrvává stav pohotovosti už jen v sedmi obcích, oznámil polský rozhlas. Voda výrazně klesla především na pohraničním toku San, hladina Visly zatím stále ještě zůstává 60 centimetrů nad záplavovou hranicí.

Kritická naproti tomu zůstává situace na jihozápadě Polska v záplavových oblastech řeky Odry. Ve slezské Olawě, kde už v minulých dnech musely desítky lidí opustit své domovy, se obyvatelé a hasiči připravují na příchod povodňové vlny.

Ve třech přidružených obcích počítá krizový štáb s tím, že Odra ještě během dneška přeteče přes ochranné hráze. "Je to jen otázka času," řekl starosta Olawy Jan Kownacki.

Dva ústecké mosty - Mariánský a Benešův - zajišťují jakýsi obchvat pro spojení mezi oběma břehy Labe. Prostor mezi nimi je zatopen
Dva ústecké mosty - Mariánský a Benešův - zajišťují jakýsi obchvat pro spojení mezi oběma břehy Labe. Prostor mezi nimi je zatopen | Foto: Topí Pigula

Na Labi situace stále napjatá

Na Labi ve spolkové zemi Sasko se situace v noci na dnešek poněkud stabilizovala, podle mluvčího Drážďan ale zůstává stále napjatá. V některých oblastech přetrvává vyhlášený stav ohrožení, postižena jsou hlavní příbřežní místa v Saském Švýcarsku, části Drážďan a město Míšeň.

Kvůli pomalu stoupající hladině Labe byli v sobotu večer vyzváni k evakuaci obyvatelé nízko položené drážďanské čtvrti Gohlis. Do bezpečí odešlo přes 300 lidí. Dnes ráno se tam voda přelila přes hráz.

V rámci šedesátihodinové předpovědi se podle mluvčího Drážďan Svena Kindlera očekává kulminace na Labi ve městě v úterý na hranici 7,65 metru. Dnes časně ráno dosahovala výška Labe v Drážďanech 7,25 metru.

Kulminace na Labi se v Drážďanech očekává až v úterý.
Kulminace na Labi se v Drážďanech očekává až v úterý. | Foto: Reuters

V Míšni stouplo Labe za noc jen o čtyři centimetry na hranici 8,53 metru. Je to mnohem pomalejší vzestup, než se očekávalo, řekla mluvčí města. Podotkla ale zároveň, že v Míšni už asi není jediného domu, který by neměl zatopený sklep. Některé domy v blízkosti řeky velká voda odřízla od okolí. Preventivně byla odpojena elektřina asi pro 200 domácností.

Mírné zlepšení nastalo v bavorských záplavových oblastech na Dunaji a Mohanu. Bavorské úřady ale stav ohrožení neodvolaly, protože hladiny těchto řek mají ještě nejméně dnes stoupat.

 

Právě se děje

Další zprávy