Napětí v Severním moři: Z plošiny uniká ve velkém plyn

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 3. 2012 9:45
Společnosti Total a Shell evakuovaly ze svých ropných plošin stovky lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Koncerny Total a Shell se v Severním moři potýkají s nemalými problémy. Kvůli úniku plynu z podmořského vrtu evakuovaly ze svých ropných plošin stovky lidí.

Jak informovala agentura AP, zvýšená koncentrace hořlavého plynu v blízkosti plošin byla zjištěna o víkendu u plošiny Elgin.

Total se proto v pondělí rozhodl evakuovat všech svých 238 pracovníků. Nedaleké dvě plošiny firmy Shell opustilo celkem 120 lidí, zbylých 38 prozatím zůstává.

Zástupce Totalu David Hainsworth BBC řekl, že společnost dělá, co je v jejích silách, aby omezila riziko výbuchu na plošině. Podle něj byl přívod plynu na ni uzavřen, ale přestože tím hrozbu exploze omezili, úplně ji vyloučit nelze.

Firma nyní řeší, jak na únik plynu zareagovat. Nejlepším scénářem je, že v příštích dnech až týdnech z vrtu unikne veškeré jeho množství pod mořským dnem bez dalších následků.

Možností je i vyvrtání dalšího vrtu k urychlení úniku plynu či naopak ucpání stávajícího vrtu bahnem.

Co napáchal únik ropy v Mexickém zálivu:

Únik kondenzovaného plynu může být velmi nebezpečný. Před 24 lety při výbuchu a následném požáru na ropné plošině Piper Alpha společnosti Occidental Petroleum zemřelo u skotského pobřeží 167 lidí.

Svět má stále v živé paměti jinou ekologickou katastrofu - únik ropy z vrtu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Do oceánu tehdy unikly miliony litrů ropy, která napáchala nedozírné škody za miliardy dolarů.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy