Napětí v Mexiku: Poražený kandidát chce anulovat volby

ČTK ČTK
13. 7. 2012 10:02
López Obrador tvrdí, že si vítěz prezidentských voleb Nieto koupil pět milionů hlasů
Foto: Reuters

Mexico City - Levicový kandidát na mexického prezidenta Andrés Manuel López Obrador ve čtvrtek podal žádost k volebnímu soudu, aby anuloval výsledky prezidentských voleb z 1. července.

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž má soud čas do 6. září, aby o stížnosti rozhodl.

López Obrador v hlasování o nové hlavě státu skončil druhý, když obdržel o necelých sedm procent méně hlasů než kandidát centristické Institucionální revoluční strany (PRI) Enrique Peňa Nieto.

V absolutních číslech byl rozdíl ve volbách, které se podle mezinárodních pozorovatelů uskutečnily v pořádku, mezi oběma kandidáty 3,3 milionu hlasů.

S porážkou se však López Obrador nesmířil a výsledek napadl, protože je přesvědčen, že si strana jeho soupeře koupila kolem pěti milionů hlasů pomocí peněz v hotovosti, dárkových poukazů do obchodů, jídla, stavebního materiálu nebo hnojiva, kterými lákala především chudší voliče. Peňa Nieto taková obvinění odmítá.

López Obrador tvrdil, že se stal obětí hlasovacího podvodu již v roce 2006, kdy také prohrál v prezidentských volbách. Následovaly týdny protestů, které zablokovaly části mexické metropole. Tentokrát zatím levicový kandidát k demonstracím nevyzval.

 

Právě se děje

Další zprávy