Napětí v Gruzii trvá i po schůzce prezidenta s opozicí

Pavel Vondra
11. 5. 2009 18:18
Obě strany mají diametrálně odlišný pohled na dění v zemi, potvrdilo jednání
Jednání v Tbilisi: na jedné straně stolu vláda...
Jednání v Tbilisi: na jedné straně stolu vláda... | Foto: Reuters

Tbilisi - „Průlomová" schůzka gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho s představiteli protivládního tábora, který už měsíc demonstruje v ulicích Tbilisi a volá po jeho rezignaci, žádný průlom nepřinesla.

Obě strany nadále setrvávají na svých pozicích a vývoj v zemi vidí každý z nich jinak.

„Saakašvili se domnívá, že je všechno v pořádku, my situaci v zemi pokládáme za špatnou. Takový je výsledek schůzky," řekl novinářům Levan Gačečiladze, Saakašviliho soupeř z loňských prezidentských voleb.

Pouliční protesty proti prezidentovi proto podle něj budou pokračovat.

Kromě Gačečiladzeho se s prezidentem a vůdci vládní většiny v parlamentu sešli ke dvouhodinovému jednání další tři opoziční představitelé: bývalá ministryně zahraničí a vůdkyně strany Gruzínská cesta Salome Zurabišviliová, někdejší gruzínský velvyslanec při OSN a lídr opoziční Aliance pro Gruzii Irakli Alasania a hlava opozičního Národního fóra Kacha Šartava.

...a na druhé opozice
...a na druhé opozice | Foto: Reuters

I oni konstatovali, že v pohledech na nynější politickou krizi v zemi se vláda s opozicí rozchází zcela zásadním způsobem, byť volili o poznání mírnější slova než Gačečiladze.

Sám Saakašvili, jemuž opozice vedle sílících autoritářských sklonů předhazuje i zbytečně konfrontační tón vůči sousednímu Rusku, za sebe vyjádřil spokojenost už s tím, že ke schůzce vůbec došlo. Zároveň prý doufá, že „otevřená, civilizovaná diskuse s radikální opozicí bude pokračovat".

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy