reklama
 
 

Napětí v Gruzii trvá i po schůzce prezidenta s opozicí

11. 5. 2009 18:18
Obě strany mají diametrálně odlišný pohled na dění v zemi, potvrdilo jednání

Tbilisi - „Průlomová" schůzka gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho s představiteli protivládního tábora, který už měsíc demonstruje v ulicích Tbilisi a volá po jeho rezignaci, žádný průlom nepřinesla.

Obě strany nadále setrvávají na svých pozicích a vývoj v zemi vidí každý z nich jinak.

„Saakašvili se domnívá, že je všechno v pořádku, my situaci v zemi pokládáme za špatnou. Takový je výsledek schůzky," řekl novinářům Levan Gačečiladze, Saakašviliho soupeř z loňských prezidentských voleb.

Pouliční protesty proti prezidentovi proto podle něj budou pokračovat.

Kromě Gačečiladzeho se s prezidentem a vůdci vládní většiny v parlamentu sešli ke dvouhodinovému jednání další tři opoziční představitelé: bývalá ministryně zahraničí a vůdkyně strany Gruzínská cesta Salome Zurabišviliová, někdejší gruzínský velvyslanec při OSN a lídr opoziční Aliance pro Gruzii Irakli Alasania a hlava opozičního Národního fóra Kacha Šartava.

I oni konstatovali, že v pohledech na nynější politickou krizi v zemi se vláda s opozicí rozchází zcela zásadním způsobem, byť volili o poznání mírnější slova než Gačečiladze.

Sám Saakašvili, jemuž opozice vedle sílících autoritářských sklonů předhazuje i zbytečně konfrontační tón vůči sousednímu Rusku, za sebe vyjádřil spokojenost už s tím, že ke schůzce vůbec došlo. Zároveň prý doufá, že „otevřená, civilizovaná diskuse s radikální opozicí bude pokračovat".

autor: Pavel Vondra | 11. 5. 2009 18:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama