Hon, jaký Belgie nepamatuje. Voják hrozil virologům, z kasáren odnesl zbraně a zmizel

Martin Novák Martin Novák
28. 5. 2021 5:30
Belgická armáda neúspěšně pátrá po nebezpečném radikálovi z vlastních řad, který uprchl ozbrojený z kasáren a vyhrožuje smrtí přednímu virologovi Marku Van Ranstovi.
Armáda pátrala po Jürgenu Coningsovi neúspěšně. | Video: Reuters

Mužem na útěku je sedmačtyřicetiletý Jürgen Conings, příslušník elitních jednotek belgické armády a střelecký instruktor. Zkušený voják, který působil na zahraničních misích například v Bosně, Libanonu, Iráku nebo Afghánistánu.

Drama se zatím otevřeným koncem začalo 17. května. Conings naložil do svého automobilu Audi raketomety, granáty a samopaly, které vzal z kasáren. Do těch měl legální přístup. Zanechal tam za sebou tři dopisy. Tvrdil v nich, že vyhlašuje válku všem, kteří ničí Belgii opatřeními proti nemoci covid-19.

Pátrání po Jürgenu Conigsovi.
Pátrání po Jürgenu Conigsovi. | Foto: Reuters

Belgická kontrarozvědka vyhodnotila hrozbu jako nejakutnější pro virologa Marka Van Ransta, který v médiích často vystupuje na obranu ochranných opatření a naopak kritizuje lidi, kteří existenci nebo závažnost pandemie zpochybňují. Nyní se Van Ranst nachází na utajeném místě pod policejní ochranou. Podle svědectví a záznamů z kamer Conings chodil kolem Van Ranstova domu a prohlížel si ho.

Na dopadení nebezpečného zběha belgická armáda podnikla velkou operaci. Pátrání se soustředilo do oblastí přírodní rezervace Hoge Kempen poblíž hranice s Nizozemskem, kde Conings odstavil auto. V něm pátrací tým nalezl ukradené zbraně.

Ani několikadenní pročesávání regionu ale nevedlo k dopadení uprchlíka, který je podle názorů některých vyšetřovatelů možná v zahraničí. Conings ještě před svým zmizením navštívil hrob svých rodičů ve městě Peers a položil na něj svá vojenská vyznamenání.

Belgická vláda mezitím slibuje, že v zemi zpřísní kontrolu nad zbraněmi a také se bude více věnovat problémům krajně pravicových radikálů v ozbrojených složkách.

Pátrání po Jürgenu Conningsovi.
Pátrání po Jürgenu Conningsovi. | Foto: Reuters

"Chci, aby se konalo pravidelné prověřování všech vojáků, kteří mají přístup na citlivá místa, k citlivým informacím, ale také těch, kteří vlastní zbraně. Není normální, aby mohl člověk jen tak odejít z kasáren bez kontroly, ačkoliv by měla platit jistá pravidla," řekla ministryně obrany Ludivine Dedonderová.

Už 20. května vznikla na Facebooku skupina stoupenců Coningse pod názvem Als 1 achter Jürgen (Všichni jako jeden muž za Jürgenem). Za čtyři dny měla přes 45 tisíc členů a sociální síť stránku zrušila s odůvodněním, že podporuje a schvaluje terorismus. Na demonstraci na podporu zběha ve městě Maasmechelen někteří účastníci hajlovali.

Pátrání po Jürgenu Connigsovi.
Pátrání po Jürgenu Connigsovi. | Foto: Reuters

"Těm, kteří tohoto muže srovnávají s Rambem nebo Robinem Hoodem, bych chtěl říci, že nejsme ve filmu," uvedl náčelník generálního štábu belgické armády Marc Thys.

Jiní Belgičané na sociálních sítích upozorňují, jakou nevoli by asi vzbudilo, kdyby podobným způsobem část belgických muslimů na internetu vyjadřovala podporu hledanému islamistovi.

Belgický premiér Alexander De Croo slíbil, že na začátku června jeho vláda představí plán, jak řešit nebezpečí infiltrace armády, policie, tajných služeb a celní zprávy příznivci krajní pravice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy