Na námořní hranici mezi Korejemi létaly stovky střel

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 3. 2014 12:00
Na střelbu KLDR během vojenského cvičení Soul reagoval odvetnou palbou do moře.
Jihokorejské vojenské cvičení.
Jihokorejské vojenské cvičení. | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Napětí mezi Jižní Koreou a jejím komunistickým sousedem nepolevuje. Naopak. Z obou stran sporné námořní hranice ve Žlutém moři v pondělí zněla dělostřelecká palba.

Asi sto z pěti set severokorejských granátů, vypálených během dopředu oznámeného vojenského cvičení, podle jihokorejské agentury Jonhap dopadlo do vod na jižní straně hranice.

Jihokorejci sledují zprávy o plánovaném cvičení KLDR.
Jihokorejci sledují zprávy o plánovaném cvičení KLDR. | Foto: Reuters

Jižní Korea vzápětí odpověděla 300 dělostřeleckými granáty vypálenými do vod severně od námořní linie. Do oblasti navíc poslala stíhačky F-15K.

Pchjongjang svého souseda o vojenském cvičení informoval překvapivě s předstihem - už brzy ráno. Zároveň varoval všechny lodě, aby se oblasti vyhnuly.

Jižní soused na zprávu reagoval hrozbou, že pokud severokorejská munice překročí hranice, odpoví okamžitou odvetou.

"Některé z granátů vystřelených ze Severní Koreje dopadly v naší oblasti a naše strana reagovala palbou," řekl agentuře AFP jihokorejský vojenský mluvčí.

Podle jihokorejského zdroje agentury AP střely ani jedné ze stran nemířily na suchou zem či vojenská zařízení.

Mluvčí jihokorejského ministerstva Kim Min-seok počínání KLDR označil za test, zda je Soul hranici připraven bránit.

Lidé se schovali v úkrytech

Severokorejské cvičení má podle oznámení probíhat celkem v sedmi příhraničních oblastech.

Soul nechal kvůli němu do dočasných úkrytů evakuovat obyvatele nejméně dvou příhraničních ostrovů. Server The Guardian hovoří dokonce o pěti evakuovaných ostrovech.

Server BBC připomněl, že v roce 2010 při severokorejské dělostřelecké palbě zemřeli čtyři Jihokorejci, z toho dva civilisté. Údajně šlo o odpověď na jihokorejské vojenské cvičení v oblasti.

Vojenské cvičení USA a Jižní Koreje.
Vojenské cvičení USA a Jižní Koreje. | Foto: Reuters

Umělá hranice

Hranice ve Žlutém moři (v Koreji nazývaném též Západním mořem) je bodem sporu mezi oběma státy už od poloviny minulého století. Takzvanou Northern Limit Line (NLL) po válce načrtla OSN, její vymezení ale Pchjongjang nikdy neuznal.

Obě země jsou navíc technicky stále ve válečném stavu, neboť korejský konflikt z 50. let skončil pouze příměřím, nikoli mírovou dohodou.

Hrozba jadernými zkouškami

Atmosféra mezi oběma zeměmi je napjatá, protože KLDR v minulých dnech uskutečnila raketové zkoušky. Kromě série střel krátkého doletu vypálila i dvě rakety Nodong středního doletu, což odsoudila i Rada bezpečnosti OSN.

Pchjongjang navíc o víkendu pohrozil dalšími jadernými testy. K těm posledním došlo loni v únoru.

Severní Korea Soul o víkendu obvinila z "gangsterského chování", protože "unesl" jednu ze severokorejských rybářských lodí.

Jižní Korea loď, kterou zadržela poté, co ji proud zanesl přes společnou námořní hranici, propustila v pátek i s tříčlennou posádkou. Loď měla porouchaný motor, uvedla ČTK.

Raketové zkoušky mnozí vnímají jako odpověď na jihokorejsko-americké vojenské cvičení, které začalo v únoru a pokračovat má až do poloviny dubna.

Nepředvídatelný režim

Mnozí odborníci varují, že předvídat další kroky KLDR je obtížné. Poukazují při tom na nedávné chování severokorejského vůdce Kim Čong-una, který neváhal v rámci čistky obětovat vlastního strýce.

Podle experta z univerzity v Soulu Johna Deluryho jsou testy raket krátkého doletu obvyklé, "ale ne tolik, jako tomu bylo v posledních několika týdnech".

Současná situace je podle něj na hranici mezi každoročním jarním zvýšeným napětím a něčím, co se začíná vymykat kontrole. Delury varoval, že pokud KLDR naplní hrozby a uskuteční další jaderný test, "spustí to vlastní řetězovou reakci".

 

Právě se děje

Další zprávy