Napětí mezi Tureckem a Řeckem narůstá. Po nevydání vojáků se řeší spor o neobydlené ostrovy

ČTK ČTK
2. 2. 2017 17:07
Vztahy mezi Ankarou a Aténami se v posledních dnech pohybují na bodu mrazu. Turecko naštvalo rozhodnutí řeckého soudu, který odmítl vydat do sousední země osm tureckých vojáků. Zároveň po 21 letech znovu oživl spor o neobydlené ostrovy v Egejském moři. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu Řecku pohrozil, že už nemusí být "cesty zpět".
Turecký voják – ilustrační foto.
Turecký voják – ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara/Atény – Kvůli nevydání osmi tureckých vojáků a sporům o neobydlené ostrovy ve čtvrtek obvinil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu Řecko z provokací. Varoval ho, že nemusí být "cesty zpět", pokud bude napětí dál eskalovat.

"Řecko provokovalo dlouhou dobu. My se chováme rozumně, takže nemáme s našimi sousedy napjaté vztahy," uvedl ministr Çavuşoglu.

Podle tureckého listu Hürryiet i řeckého Kathimerini řecký ministr obrany Panos Kammenos ve středu přeletěl ve vojenské helikoptéře nad dvěma spornými neobydlenými ostrovy, které jsou v turečtině známé jako Kardak a v řečtině jako Imia. V roce 1996 se ostrůvky staly předmětem vážného sporu mezi Ankarou a Aténami o svrchovanost nad nimi.

Kammenos, který je předsedou pravicové vládní strany Nezávislí Řekové, shodil na ostrovy věnec, aby uctil památku tří vojáků, kteří tam zahynuli před 21 lety při pádu vrtulníku. Kvůli pohybu řeckého stroje nad spornými ostrovy následně přeletěla i turecká stíhačka F-16, což řecké ministerstvo obrany označilo za narušení řeckého vzdušného prostoru.

"Pokud bude situace eskalovat nebo pokud se, nedej bože, objeví nějaký nechtěný incident, nebude už cesty zpět," varoval Atény šéf turecké diplomacie.

Řecko-turecké vztahy zhoršil v posledních dnech také případ osmi tureckých vojáků, kteří do Řecka prchli během loňského červencového puče. Řecký Nejvyšší soud rozhodl vojáky zpět do Turecka nevydat, což Ankara považuje za politicky motivovaný čin, který odporuje mezinárodním normám. Pohrozila proto Řecku protiopatřeními, včetně vypovězení bilaterální migrační dohody.

Řecko i Turecko jsou členy Severoatlantické aliance a obě země hrají důležitou roli ve zvládání evropské migrační krize.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy