Na bělorusko-polské hranici je až 4000 lidí. Chystají se přejít do Polska

pru ČTK pru, ČTK
Aktualizováno 8. 11. 2021 22:01
Podle mluvčího polské vlády Piotra Müllera je na bělorusko-polské hranici 3000 až 4000 lidí, kteří se chystají přejít do Polska. Celkově by se mohlo pokusit překonat hranici z Běloruska až 10 000 migrantů, uvedl. Podle polské vlády se Minsk snaží na hranicích vyprovokovat vážný incident. Varšava v příštích hodinách čeká další pokusy o překročení hranice.
Běloruští ozbrojení vojáci násilně tlačí migranty včetně žen a dětí přes plot do Polska. | Video: Twitter/Tadeusz Giczan

Mluvčí polské pohraniční stráže v pondělí večer uvedla, že v oblasti pohraničního přechodu Bruzhi-Kuźnica Białostocka už nedochází k nebezpečným situacím. Potvrdila předchozí informaci polských médií, že lidé na běloruské straně hranice postavili stany. Dodala také, že pokusy o přechod hranice se často dějí v noci. Polské úřady se rozhodly zmíněný hraniční přechod od úterního rána zavřít. "Očekáváme, že v příštích hodinách budou útoky na naši hranici ze strany skupin stovek lidí obnoveny," řekl novinářům šéf polského Národního bezpečnostního úřadu (BBN) Pawel Soloch.

Skupina migrantů na bělorusko-polské hranici se pokusila během dne vynutit si cestu přes oplocení a dostat se na polské území, uvedla agentura Reuters s odvoláním na polskou pohraniční stráž. Ministerstvo vnitra na twitteru oznámilo, že bezpečnostní složky zabránily pokusu o překonání hranice. Podle serveru Gazeta Wyborcza polské jednotky použily slzný plyn.

Na záběrech, které zveřejnil na Twitteru tuto neděli běloruský opoziční novinář Tadeusz Giczan, vytvářejí vojáci Lukašenkova režimu lidský štít, který má migrantům zabránit v cestě do Běloruska. Podle vyjádření polského ministerstva obrany se běloruští ozbrojenci v posledních dnech také pokusili vypálit na polské vojáky signální pistolí.

"K našemu štěstí zbraň nevystřelila," uvedlo ministerstvo na Twitteru. "O sto metrů dál se pět ozbrojených Bělorusů snažilo zničit náš plot na hranicích. A u toho křičeli, že polské vojáky zastřelí. Po přivolání dalších sil armády a pohraniční stráže se Bělorusové stáhli," dodalo.

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak v pátek prohlásil, že rozsah zapojení Lukašenkova režimu do eskalace migrační krize je v poslední době "obrovský". "Bělorusové dokonce budují speciální infrastrukturu, která má migranty do Polska tlačit. Jsou tam například lávky, které vedou lidi do bažinatých oblastí," uvedl na Twitteru.

Imigranti jako Lukašenkova zbraň proti EU

Běloruský režim nedávná nařčení ze strany Polska odmítá. Podle posledního vyjádření běloruské pohraniční stráže jsou naopak polští vojáci těmi, kteří provokují a eskalují situaci, uvádí agentura Reuters.

Tisíce migrantů, původem hlavně z Blízkého východu, se již týdny snaží proniknout z Běloruska na území Evropské unie. Podle AFP migranti a uprchlíci často v Polsku vypovídají, že je běloruští pohraničníci nutí k překročení polských hranic, odkud je ale následně zpět do Běloruska vytlačují polské úřady. Mnoho uprchlíků tak uvízlo zablokováno mezi hranicemi v čím dál horším počasí před blížící se zimou.

Dotčené země i EU obviňují autoritářský režim běloruského vůdce Lukašenka z organizace této migrační vlny v odvetě za sankce, které Západ uvalil na Minsk kvůli brutálnímu potlačení loňských protivládních protestů. Minsk naopak odmítá "neodůvodněná obvinění" a "provokace" a obviňuje sousedy, že vytvářejí "uměle inscenované incidenty s cílem vytvořit v mezinárodním společenství nepřátelský obraz Běloruska".

Stovky lidí na hranicích

V pondělí u hranic s Běloruskem "začal dosud největší pokus o hromadný násilný vstup na území" Polska, prohlásil mluvčí ministra pověřeného koordinováním polských tajných služeb. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují stovky migrantů s batohy a spacáky, kteří jdou po silnici směrem k hraničnímu přechodu Bruzhi - Kuźnica Białostocka, píše polský zpravodajský server TVN24.

"Velmi znepokojivé informace z hranic. V Bělorusku, nedaleko polských hranic, se shromáždila velká skupina migrantů. Právě se přesunuli k polským hranicím. Budou se snažit hromadně vstoupit do Polska," napsal na Twitteru mluvčí ministra pověřeného koordinováním polských tajných služeb Stanislaw Žaryn.

"Další informace hovoří o tom, že skupina je pod přísnou kontrolou ozbrojených Bělorusů. To oni rozhodují, jakým směrem se skupina vydá," uvedl v pozdějším příspěvku Žaryn, který současné dění označil za "další běloruskou nepřátelskou akci namířenou vůči Polsku".

Podle televize Belsat, vysílající z Polska pro Bělorusy, šlo v koloně několik set migrantů. Těsně před hraničním přechodem příslušníci běloruských složek, kteří kolonu provázeli, začali zahánět lidi do lesa. Na samotný přechod dorazili příslušníci vojsk ministerstva vnitra, uvedla stanice. Připomněla, že podle běloruských předpisů je v pohraničním pásmu možné pobývat jedině se zvláštním povolením.

Video: V Bělorusku začal pokus o největší vstup migrantů do Polska, tvrdí Varšava

Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují stovky migrantů s batohy a spacáky, kteří jdou po silnici směrem k hraničnímu přechodu do Polska. | Video: Twitter/Zerkalo.io, Twitter/Franak Viačorka
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy