Na bělorusko-polské hranici je až 4000 lidí. Chystají se přejít do Polska

pru ČTK pru, ČTK
Aktualizováno 8. 11. 2021 22:01
Podle mluvčího polské vlády Piotra Müllera je na bělorusko-polské hranici 3000 až 4000 lidí, kteří se chystají přejít do Polska. Celkově by se mohlo pokusit překonat hranici z Běloruska až 10 000 migrantů, uvedl. Podle polské vlády se Minsk snaží na hranicích vyprovokovat vážný incident. Varšava v příštích hodinách čeká další pokusy o překročení hranice.
Běloruští ozbrojení vojáci násilně tlačí migranty včetně žen a dětí přes plot do Polska. | Video: Twitter/Tadeusz Giczan

Mluvčí polské pohraniční stráže v pondělí večer uvedla, že v oblasti pohraničního přechodu Bruzhi-Kuźnica Białostocka už nedochází k nebezpečným situacím. Potvrdila předchozí informaci polských médií, že lidé na běloruské straně hranice postavili stany. Dodala také, že pokusy o přechod hranice se často dějí v noci. Polské úřady se rozhodly zmíněný hraniční přechod od úterního rána zavřít. "Očekáváme, že v příštích hodinách budou útoky na naši hranici ze strany skupin stovek lidí obnoveny," řekl novinářům šéf polského Národního bezpečnostního úřadu (BBN) Pawel Soloch.

Skupina migrantů na bělorusko-polské hranici se pokusila během dne vynutit si cestu přes oplocení a dostat se na polské území, uvedla agentura Reuters s odvoláním na polskou pohraniční stráž. Ministerstvo vnitra na twitteru oznámilo, že bezpečnostní složky zabránily pokusu o překonání hranice. Podle serveru Gazeta Wyborcza polské jednotky použily slzný plyn.

Na záběrech, které zveřejnil na Twitteru tuto neděli běloruský opoziční novinář Tadeusz Giczan, vytvářejí vojáci Lukašenkova režimu lidský štít, který má migrantům zabránit v cestě do Běloruska. Podle vyjádření polského ministerstva obrany se běloruští ozbrojenci v posledních dnech také pokusili vypálit na polské vojáky signální pistolí.

"K našemu štěstí zbraň nevystřelila," uvedlo ministerstvo na Twitteru. "O sto metrů dál se pět ozbrojených Bělorusů snažilo zničit náš plot na hranicích. A u toho křičeli, že polské vojáky zastřelí. Po přivolání dalších sil armády a pohraniční stráže se Bělorusové stáhli," dodalo.

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak v pátek prohlásil, že rozsah zapojení Lukašenkova režimu do eskalace migrační krize je v poslední době "obrovský". "Bělorusové dokonce budují speciální infrastrukturu, která má migranty do Polska tlačit. Jsou tam například lávky, které vedou lidi do bažinatých oblastí," uvedl na Twitteru.

Imigranti jako Lukašenkova zbraň proti EU

Běloruský režim nedávná nařčení ze strany Polska odmítá. Podle posledního vyjádření běloruské pohraniční stráže jsou naopak polští vojáci těmi, kteří provokují a eskalují situaci, uvádí agentura Reuters.

Tisíce migrantů, původem hlavně z Blízkého východu, se již týdny snaží proniknout z Běloruska na území Evropské unie. Podle AFP migranti a uprchlíci často v Polsku vypovídají, že je běloruští pohraničníci nutí k překročení polských hranic, odkud je ale následně zpět do Běloruska vytlačují polské úřady. Mnoho uprchlíků tak uvízlo zablokováno mezi hranicemi v čím dál horším počasí před blížící se zimou.

Dotčené země i EU obviňují autoritářský režim běloruského vůdce Lukašenka z organizace této migrační vlny v odvetě za sankce, které Západ uvalil na Minsk kvůli brutálnímu potlačení loňských protivládních protestů. Minsk naopak odmítá "neodůvodněná obvinění" a "provokace" a obviňuje sousedy, že vytvářejí "uměle inscenované incidenty s cílem vytvořit v mezinárodním společenství nepřátelský obraz Běloruska".

Stovky lidí na hranicích

V pondělí u hranic s Běloruskem "začal dosud největší pokus o hromadný násilný vstup na území" Polska, prohlásil mluvčí ministra pověřeného koordinováním polských tajných služeb. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují stovky migrantů s batohy a spacáky, kteří jdou po silnici směrem k hraničnímu přechodu Bruzhi - Kuźnica Białostocka, píše polský zpravodajský server TVN24.

"Velmi znepokojivé informace z hranic. V Bělorusku, nedaleko polských hranic, se shromáždila velká skupina migrantů. Právě se přesunuli k polským hranicím. Budou se snažit hromadně vstoupit do Polska," napsal na Twitteru mluvčí ministra pověřeného koordinováním polských tajných služeb Stanislaw Žaryn.

"Další informace hovoří o tom, že skupina je pod přísnou kontrolou ozbrojených Bělorusů. To oni rozhodují, jakým směrem se skupina vydá," uvedl v pozdějším příspěvku Žaryn, který současné dění označil za "další běloruskou nepřátelskou akci namířenou vůči Polsku".

Podle televize Belsat, vysílající z Polska pro Bělorusy, šlo v koloně několik set migrantů. Těsně před hraničním přechodem příslušníci běloruských složek, kteří kolonu provázeli, začali zahánět lidi do lesa. Na samotný přechod dorazili příslušníci vojsk ministerstva vnitra, uvedla stanice. Připomněla, že podle běloruských předpisů je v pohraničním pásmu možné pobývat jedině se zvláštním povolením.

Video: V Bělorusku začal pokus o největší vstup migrantů do Polska, tvrdí Varšava

Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují stovky migrantů s batohy a spacáky, kteří jdou po silnici směrem k hraničnímu přechodu do Polska. | Video: Twitter/Zerkalo.io, Twitter/Franak Viačorka
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Situace po zemětřesení může negativně ovlivnit český export

Situace po ničivém zemětřesení negativně ovlivní český export do Turecka. Uvedl to předseda představenstva Česko-turecké smíšené obchodní komory Yalin Yüregil. Důvodem je, že katastrofa se stala v průmyslové oblasti měst Gaziantep a Adana. Ovlivněn by mohl být podle Yüregila také sesterský závod Škoda Group Temsa v Turecku, který vyrábí autobusy a mohl by mít potíže s dodavatelským řetězcem.

Příčinou problémů s exportem do oblasti je velký přístav ve městě Iskenderun, přes který proudí významný podíl exportu a importu do východní části Turecka a který kvůli současné situaci nebude využíván.

Dalším problémem byrokratického rázu, který je potřeba podle Yüregila řešit, jsou cla na humanitární pomoc ze zahraničí, která se platí z důvodu toho, že se nejedná o standardní export mezi českou a tureckou firmou. Zde komora očekává rychlé řešení situace ze strany úřadů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze plynové lahve v závodě na Teplicku vážně zranila pět lidí

Při výbuchu propanbutanové lahve v závodě v Košťanech na Teplicku bylo vážně zraněno pět lidí. Tři lidé utrpěli velmi vážná poranění a záchranáři je převezli do vinohradské nemocnice na popáleninové centrum. Pro jednoho člověka přiletěl vrtulník z Prahy, dalšího převáží vrtulník z Ústí a třetí jede sanitkou. Další dva zraněné vezly sanitky do ústeckého traumacentra, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další výbuch podle hasičů nehrozí.

Událost se stala po 11. hodině v Hornické ulici. Evakuováni byli všichni pracovníci z haly, podle hasičů to bylo 17 lidí. Evakuace okolí podle hasičů není nutná. Mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová řekla, že na místo vyjeli kriminalisté.

Do firmy, která provádí revize propanbutanových lahví, přijelo několik desítek hasičů z šesti jednotek. "Vybuchl zbytkový propanbutan v servisované lahvi," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči ochladili propanbutanové lahve uvnitř budovy. Plyn již nehoří. Nebezpečí dalšího výbuchu nehrozí, uvedli hasiči

Zdroj: ČTK
Další zprávy