Námořnictvo USA otestovalo extrémně přesný a ničivý laser

Podle šéfa vývoje námořních sil USA Matthewa Klundera čtyřměsíční testy na lodi USS Ponce předčily veškerá očekávání a systém je schopen ostrého nasazení.
Video:

Washington - Americké námořnictvo v Perském zálivu úspěšně vyzkoušelo novou laserovou zbraň (LaWS) schopnou likvidovat malé objekty ohrožující válečná plavidla.

Podle šéfa vývoje námořních sil USA Matthewa Klundera čtyřměsíční testy na lodi USS Ponce předčily veškerá očekávání a systém je schopen ostrého nasazení.

Laser, jehož vývoj stál 40 milionů dolarů (přibližně 890 milionů korun), byl plně zapojen do palubních systémů USS Ponce koncem léta k ročním testům.

Podle Klundera je to vůbec poprvé, co byl takový energetický zbraňový systém "na něčem umístěn".

Nově zveřejněný videozáznam použití tohoto třicetikilowattového laseru ukazuje mimo jiné zneškodnění vzdálených plavidel či malého bezpilotního letounu.

"Už to netestujeme. Je to funkční. Je (laser) na lodi v Perském zálivu," citovala agentura Reuters kontradmirála. "Není to něco, co bychom si schovávali pro nějakou zvláštní příležitost. Používá se každý den," dodal Klunder.

Zbrojení nekončí, brzy přijde laser ještě silnější

Pentagon tento laser zařazuje do výzbroje v době, kdy se obává, že Spojené státy přicházejí o technický náskok, který jim v uplynulých desetiletích umožňoval rychle přemoci protivníky.

Mnohé země vyvíjejí přesné zbraně, rakety dlouhého doletu a další systémy, aby překonaly dosavadní nadvládu Spojených států. Čína, Írán a další státy již mají rakety schopné přesně zasahovat námořní plavidla, aby přiměly americké námořnictvo držet se dál od jejich břehů.

Americké námořnictvo nyní vyvíjí ještě silnější lasery o výkonu 100 až 150 kilowattů, schopných levně likvidovat drahé rakety. Podle Klundera by se taková zbraň mohla na lodích objevit v roce 2017.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy