Namíbii ničí AIDS, Praha zkouší pomoci

7. 12. 2005 0:01
Keetmanshoop - Co na tom, že pod namíbijským sluncem v Keetmanshoopu je teď v prosinci pětatřicetistupňové horko. Pohled na lidi v jeho ulicích mrazí.
Virem HIV je v Namibii nakažen každý pátý člověk - od dospělých až po malé děti.
Virem HIV je v Namibii nakažen každý pátý člověk - od dospělých až po malé děti. | Foto: Zdeněk Bárta

Ať se podíváte na jakýkoliv hlouček, máte téměř stoprocentní jistotu, že spatříte někoho, kdo onemocněl AIDS. Virem HIV je v Namíbii nakažený každý pátý člověk, od novorozeňat po dospělé.

AIDS tu zabíjí děti dřív, než poprvé poznají školu. "Umírají tu třeba v pěti letech," píše ve svých poznámkách pro Aktuálně.cz senátor Zdeněk Bárta. Evangelický farář putuje tento týden Namíbií ve čtyřčlenné české skupině. Mise má jediný cíl: Zjistit, jak Namíbijcům pomoci.

PŘĚČTĚTE SI: Šíření AIDS letos láme rekordy

"Je to hrozivé poznání. V zemi je obrovská chudoba, žádná práce ani osvěta. Promiskuitu tu doprovází obecné odmítání kondomů, neboť podle zdejší kultury patří sperma ženě," píše farář v poznámkách ze včerejšího odpoledne.

Nyní je virem HIV v Namíbii nakaženo 20 procent lidí. Podle prognóz odborníků bude v příštích deseti letech pandemie vrcholit. Země patří mezi tři nejvíce postižené státy světa.

Před AIDS prý ochrání další sex

Je těžké zastavit AIDS v zemi, kde nejsou peníze na léky. Dvě třetiny lidí žijí pod mezinárodně stanovenou hranicí chudoby. "A ještě hůř se ta nemoc zastavuje v zemi, kde lidový mýtus říká, že AIDS může vyléčit sex s pannou," upozorňuje Bárta. Nákaza navíc není považována za nemoc, ale "trest shůry".

Nemocné lidi nechce nikdo zaměstnávat. Jednou z mála možností, jak si mohou vydělat peníze, je práce v chráněných dílnách provozovaných českou nadací Člověk v tísni.
Nemocné lidi nechce nikdo zaměstnávat. Jednou z mála možností, jak si mohou vydělat peníze, je práce v chráněných dílnách provozovaných českou nadací Člověk v tísni. | Foto: Zdeněk Bárta

Z Česka do Namíbie měří cesta přes osm tisíc kilometrů. V opačném směru je Praha z předměstí Keetmanshoopu nadosah. Doslova. Obrázky pražské Lorety a Týnského chrámu zdobí bílé zdi v malé dílně. V polovině roku 2003 ji tu v chudinské čtvrti Tseiblaagte místo někdejšího baru zřídila nadace Člověk v tísni. Tím začala česká pomoc nemocným Namíbijcům.

Jak se AIDS šíří v Česku, ČTĚTE ZDE.

"V chráněné dílně zajišťujeme práci čtyřiceti až šedesáti nemocným lidem. Někteří chodí denně do dílny, někteří pracují doma. Vyrábí hračky, prostírání, lidové ozdoby, které se pak prodávají i v Česku," popisuje projekt Ondřej Zapletal z nadace Člověk v tísni.

Projekt bude do roku 2008 podporovat česká vláda. V prvním roce provozu bylo potřeba na rozjezd dílny vynaložit 2,25 milionů korun, letos už pět milionů. Každou desátou korunu si přitom nemocní lidé dokáží vydělat sami. 

Namibie
Namibie | Foto: Martina Běhounková

Nemocní si vydělávají na pomoc

"K září tohoto roku byl obrat prodeje v Praze 150 tisíc korun a v Namíbii 190 tisíc korun. Když to dobře dopadne, bude celkový objem za letošní rok přes půl milionu," uvedl Zapletal.

PŘEČTĚTE SI: Miss HIV pozitivních bojuje s předsudky

"Když jsem na místě viděl, v jakých podmínkách tu lidé žijí, jak nemocné s AIDS nechce nikdo zaměstnávat a jak jim práce i společnost ostatních lidí v dílně pomáhá, tak budu po návratu do České republiky prosazovat, aby prodej výrobků z chráněných dílen byl osvobozen od cla i vysokého DPH," říká Zdeněk Bárta.

Podle Zapletala by taková úleva chráněné dílně pomohla. "Až v roce 2008 skončí vládní podpora, chceme chráněnou dílnu předat vyškoleným pracovníkům místní neziskové organizace," dodal Zapletal.

Aktuálně.cz připravuje pokračování reportáže z Namíbie postižené epidemií AIDS.

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy