Náměstkyně řecké ministryně práce neoprávněně pobírala podporu na bydlení, premiér ji odvolal

ČTK ČTK
26. 2. 2018 20:14
Rania Antonopuluová pobírala podporu, přestože v blízkosti Athén vlastní nemovitost. Přišla si tak neoprávněně na 23 000 eur.
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: Reuters

Atény - Řecký premiér Alexis Tsipras v pondělí odvolal první náměstkyni ministryně práce, protože neoprávněně pobírala finanční podporu na bydlení. Rania Antonopuluová o ni zažádala po nástupu do funkce, ačkoli v oblasti Atén vlastní nemovitost. Podle webu řeckého listu Proto Thema si tak za téměř dva roky přišla na 23 000 eur (více než 580 000 Kč).

Antonopuluová, která před příchodem do vlády v lednu roku 2015 pracovala ve výzkumu ve Spojených státech, se bránila tvrzením, že pouze využila platného zákona z roku 1994. Ten náměstkům a ministrům, kteří nejsou z hlavního města umožňuje vybírat podporu na nájem.

"Nikdy jsem neměla v úmyslu urazit řecký lid," uvedla v prohlášení, když sama odmítla odstoupit. Nabídla, že peníze vrátí.

Pro Tsiprase, který po volebním vítězství v roce 2015 sliboval, že nová vláda skoncuje s hamižnými zvyky svých předchůdců, představovalo ale odhalení ministryně vážnou nepříjemnost. Vládnoucí levicová formace SYRIZA notně zaostává ve volebních preferencích za opozičními konzervativci, kteří mají velkou šanci příští volby vyhrát.

Řecko je stále v hluboké hospodářské krizi a jakékoli finanční přehmaty ve státní sféře veřejnost vnímá s velkou nevolí.

Podle agentury AFP se již nějakou dobu spekuluje o tom, že by Tsipras přistoupil k širším změnám ve vládě. Mluvčí vlády to ale odmítl dnes potvrdit. "Změny předem neoznamujeme," uvedl v rádiu RealFM.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy