Náměstkyně řecké ministryně práce neoprávněně pobírala podporu na bydlení, premiér ji odvolal

ČTK ČTK
26. 2. 2018 20:14
Rania Antonopuluová pobírala podporu, přestože v blízkosti Athén vlastní nemovitost. Přišla si tak neoprávněně na 23 000 eur.
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: Reuters

Atény - Řecký premiér Alexis Tsipras v pondělí odvolal první náměstkyni ministryně práce, protože neoprávněně pobírala finanční podporu na bydlení. Rania Antonopuluová o ni zažádala po nástupu do funkce, ačkoli v oblasti Atén vlastní nemovitost. Podle webu řeckého listu Proto Thema si tak za téměř dva roky přišla na 23 000 eur (více než 580 000 Kč).

Antonopuluová, která před příchodem do vlády v lednu roku 2015 pracovala ve výzkumu ve Spojených státech, se bránila tvrzením, že pouze využila platného zákona z roku 1994. Ten náměstkům a ministrům, kteří nejsou z hlavního města umožňuje vybírat podporu na nájem.

"Nikdy jsem neměla v úmyslu urazit řecký lid," uvedla v prohlášení, když sama odmítla odstoupit. Nabídla, že peníze vrátí.

Pro Tsiprase, který po volebním vítězství v roce 2015 sliboval, že nová vláda skoncuje s hamižnými zvyky svých předchůdců, představovalo ale odhalení ministryně vážnou nepříjemnost. Vládnoucí levicová formace SYRIZA notně zaostává ve volebních preferencích za opozičními konzervativci, kteří mají velkou šanci příští volby vyhrát.

Řecko je stále v hluboké hospodářské krizi a jakékoli finanční přehmaty ve státní sféře veřejnost vnímá s velkou nevolí.

Podle agentury AFP se již nějakou dobu spekuluje o tom, že by Tsipras přistoupil k širším změnám ve vládě. Mluvčí vlády to ale odmítl dnes potvrdit. "Změny předem neoznamujeme," uvedl v rádiu RealFM.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy