Náměstí Svatého Marka je po záplavách přístupné. Ohrožení Benátek ale trvá

ČTK ČTK
16. 11. 2019 17:37
Benátská radnice znovu zpřístupnila náměstí Svatého Marka, které nechal starosta Luigi Brugnaro v pátek zavřít kvůli velké vodě. Přestože na náměstí bylo ještě v sobotu v poledne dvacet centimetrů vody, turisté se procházeli po vyvýšeném chodníku a pořizovali si selfie na důkaz své přítomnosti v zaplaveném městě.
Foto: Reuters

Benátky postihly tento týden největší záplavy od roku 1966, když v úterý večer vysoká voda dosáhla úrovně přes jeden a půl metru. Během středy voda opadla, ve čtvrtek ale opět stoupla.

Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka, na stejnojmenném náměstí bylo v úterý večer přes metr vody. V poledne byla v Benátkách voda na úrovni něco málo přes metr nad hladinou moře. Muzea byla ale otevřena a do benátských kanálů se vrátila doprava.

Italská vláda ve čtvrtek rozhodla vyhlásit v Benátkách stav nouze a na rychlé odstranění škod uvolnila asi půl miliardy korun. Je to zatím první finanční injekce, kterou historické město ze státní pokladny dostane, zdůraznil premiér.

Podle starosty Brugnara záplavy způsobily škody předběžně za 25 a půl miliardy korun. Celková výše škod na soukromém i veřejném majetku a na kulturních památkách bude zjištěna, až voda ustoupí. Zatím je ale podle meteorologů předpověď spíš nepříznivá.

Takzvaná vysoká voda (acqua alta) je benátský fenomén, kdy voda při přílivu někdy vystoupá velmi vysoko. Záplavy kvůli tomu město v benátské laguně zažívá od podzimu do jara poměrně často. Tento týden ale dosáhla vysoká voda výjimečné úrovně. Náměstí Svatého Marka patří k nejníže položeným místům v Benátkách.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy