Nálety v Jemenu zasáhly tržiště a autobus s dětmi, které jely na letní tábor. Zemřely desítky lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 9. 8. 2018 16:01
Pracovníci Červeného kříže uvedli, že do jimi podporovaných nemocnic v oblasti byly přivezeny desítky mrtvých a zraněných.
Nálety v Jemenu.
Nálety v Jemenu. | Foto: Reuters

Saná/Rijád - Při čtvrtečních náletech na severu Jemenu zahynulo nejméně 20 lidí, včetně dětí. Dalších 35 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na tamní kmenové vůdce. Místní lidé z leteckých úderů obviňují koalici v čele se Saúdskou Arábií, která v zemi bojuje proti šíitským povstalcům.

Nálety zasáhly trh v provincii Saada, která je baštou rebelů, a také autobus plný dětí. Podle americké televizní stanice CNN byla řada dětí mladších 10 let. Autobus je právě vezl na letní tábor.

Koalice nálety potvrdila, uvedla nicméně, že jejich terčem byla odpalovací zařízení pro rakety. "(Letecké údery) byly v souladu s mezinárodním i humanitárním právem," citovala státní tisková agentura SPA mluvčího koaličních sil Turkího Malkího. Koalice rovněž obvinila povstalce, že využívají děti jako lidské štíty.

Pracovníci Červeného kříže na Twitteru uvedli, že do jimi podporovaných nemocnic v oblasti byly přivezeny desítky mrtvých a zraněných. Povstalci na svém televizním kanálu al-Masíra hovořili dokonce o 39 mrtvých a 51 zraněných.

Saúdskoarabská státní média naopak ve čtvrtek informovala o útoku jemenských povstalců na území Saúdské Arábie. Úlomky rakety v zemi usmrtily jednoho civilistu a dalších 11 lidí zranily. Rebelové, kteří kontrolují část Jemenu včetně metropole Saná, již dříve oznámili, že raketa mířila do oblasti města Džizán na jihu Saúdské Arábie.

Saúdskoarabský protiraketový štít střelu zachytil, její úlomky ale dopadly do obydlené oblasti a způsobily "mučednickou smrt jemenskému občanovi a zranění dalších 11 civilistů", uvedla ve svém prohlášení koalice pod vedením Saúdské Arábie. Ta v Jemenu na straně tamní vlády již od roku 2015 bojuje proti povstalcům.

Rijád tvrdí, že šíity vyzbrojuje Írán. Povstalci v minulosti vypálili na Saúdskou Arábii již několik raket a mířili i na Rijád. Rakety většinou sestřelila saúdskoarabská protivzdušná obrana.

Saúdská Arábie je ve světě kritizována, že při koaličních náletech v Jemenu není brán ohled na civilisty a mnoho jich při těchto útocích umírá.

Jemenská občanská válka začala v roce 2014, kdy šíité obsadili hlavní město Saná. O život od té doby přišlo na 10 tisíc lidí a z domovů odešly miliony Jemenců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy