Nálety v Jemenu zasáhly tržiště a autobus s dětmi, které jely na letní tábor. Zemřely desítky lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 9. 8. 2018 16:01
Pracovníci Červeného kříže uvedli, že do jimi podporovaných nemocnic v oblasti byly přivezeny desítky mrtvých a zraněných.
Nálety v Jemenu.
Nálety v Jemenu. | Foto: Reuters

Saná/Rijád - Při čtvrtečních náletech na severu Jemenu zahynulo nejméně 20 lidí, včetně dětí. Dalších 35 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na tamní kmenové vůdce. Místní lidé z leteckých úderů obviňují koalici v čele se Saúdskou Arábií, která v zemi bojuje proti šíitským povstalcům.

Nálety zasáhly trh v provincii Saada, která je baštou rebelů, a také autobus plný dětí. Podle americké televizní stanice CNN byla řada dětí mladších 10 let. Autobus je právě vezl na letní tábor.

Koalice nálety potvrdila, uvedla nicméně, že jejich terčem byla odpalovací zařízení pro rakety. "(Letecké údery) byly v souladu s mezinárodním i humanitárním právem," citovala státní tisková agentura SPA mluvčího koaličních sil Turkího Malkího. Koalice rovněž obvinila povstalce, že využívají děti jako lidské štíty.

Pracovníci Červeného kříže na Twitteru uvedli, že do jimi podporovaných nemocnic v oblasti byly přivezeny desítky mrtvých a zraněných. Povstalci na svém televizním kanálu al-Masíra hovořili dokonce o 39 mrtvých a 51 zraněných.

Saúdskoarabská státní média naopak ve čtvrtek informovala o útoku jemenských povstalců na území Saúdské Arábie. Úlomky rakety v zemi usmrtily jednoho civilistu a dalších 11 lidí zranily. Rebelové, kteří kontrolují část Jemenu včetně metropole Saná, již dříve oznámili, že raketa mířila do oblasti města Džizán na jihu Saúdské Arábie.

Saúdskoarabský protiraketový štít střelu zachytil, její úlomky ale dopadly do obydlené oblasti a způsobily "mučednickou smrt jemenskému občanovi a zranění dalších 11 civilistů", uvedla ve svém prohlášení koalice pod vedením Saúdské Arábie. Ta v Jemenu na straně tamní vlády již od roku 2015 bojuje proti povstalcům.

Rijád tvrdí, že šíity vyzbrojuje Írán. Povstalci v minulosti vypálili na Saúdskou Arábii již několik raket a mířili i na Rijád. Rakety většinou sestřelila saúdskoarabská protivzdušná obrana.

Saúdská Arábie je ve světě kritizována, že při koaličních náletech v Jemenu není brán ohled na civilisty a mnoho jich při těchto útocích umírá.

Jemenská občanská válka začala v roce 2014, kdy šíité obsadili hlavní město Saná. O život od té doby přišlo na 10 tisíc lidí a z domovů odešly miliony Jemenců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Poptávka po ropě klesla ve druhém čtvrtletí méně, než se čekalo, experti zlepšili výhledy

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zlepšila svůj odhad poptávky po ropě pro letošní rok na 92,1 milionu barelů denně. To je proti předchozímu odhadu z minulého měsíce o 400 000 barelů denně více. Důvodem je menší pokles poptávky ve druhém čtvrtletí, než se čekalo. Současně však varovala, že šíření nemoci covid-19 je rizikem pro další vývoj poptávky.

"Zatímco trh s ropou nepochybně pokročil, velký a v některých zemích zvyšující se počet případů nemoci covid-19 je znepokojující připomínkou toho, že pandemie není pod kontrolou," uvedla IEA v prohlášení. To také ohrožuje současný výhled poptávky IEA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy