Nálety v Jemenu pokračují, z Adenu byli evakuováni diplomaté

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2015 16:42
Cílem koalice vedené Saúdskou Arábií je udržet režim prezidenta Hádího, který ohrožují šíitští rebelové.
Úder v Jemenu. Ilustrační foto
Úder v Jemenu. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Saná, Rijád - Mezinárodní koalice muslimských zemí pod vedením Saúdské Arábie, která třetím dnem provádí vojenský zásah proti šíitským povstalcům v Jemenu, ohlásila, že zcela ovládla vzdušný prostor. Informovala o tom televize Al-Džazíra.

Saúdskoarabské námořnictvo mezitím podle agentury Reuters evakuovalo několik desítek zahraničních diplomatů z jihojemenského Adenu. Tam se po útěku ze Saná uchýlila vláda jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Námořnictvo zahájilo evakuaci zhruba devadesáti diplomatů podle AP ve středu, skupina je nyní již v saúdskoarabském rudomořském přístavním městě Džidda. Národnost všech diplomatů zveřejněna nebyla. Pákistán uvedl, že má v pohotovosti dva letouny pro případný nouzový přesun svých občanů z Jemenu.

Hlavní cíl: obrana vlády

Vojenská letadla po celou dnešní noc útočila na jemenskou metropoli Saná, ovládanou šíitskými povstalci. "Letecké útoky probíhaly celou noc a přestaly za rozbřesku," sdělil podle Reuters nejmenovaný obyvatel hlavního města. Exploze byly podle něj slyšet v oblasti na západě metropole, kde se nachází základna vládní národní gardy.

Cílem koalice vedené Saúdskou Arábií je udržet režim prezidenta Hádího, který ohrožují šíitští rebelové z klanu Húsíů. Povstalci i přes nálety ale zaznamenali výrazné úspěchy na jihu a na východě Jemenu.

Mluvčí společné muslimské vojenské operace v pátek uvedl, že "hlavním cílem" je obrana vlády v jihojemenském Adenu. Operace prý bude pokračovat tak dlouho, jak bude třeba. Úřady pod kontrolou povstalců uvedly, že během pátečních náletů zahynulo nejméně 24 civilistů, od začátku operace pak celkem 45. Jemenská armáda naopak hlásí, že při bombardování bylo zabito asi osmdesát rebelů a vojáků věrných bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhu Sálihovi. Ten si v zemi nadále zachovává značný vliv.

"Více než 200 zaměstnanců OSN, velvyslanectví a pracovníků zahraničních společností dnes odpoledne odletělo ze Saná," uvedla agentura AFP s odvoláním na humanitární zdroje. Informace o tom, kam se skupina přemístila, zveřejněny nebyly.

Prezident Hádí, který se nejdříve stáhl do Adenu a následně do Saúdské Arábie, se dnes zúčastnil úvodní části dvoudenního výročního summitu Ligy arabských států (LAS) v Egyptě. Odpoledne AFP oznámila, že Hádí se vrací zpět do Rijádu.

Na vrcholné schůzce vystoupil s projevem i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Podle něj je vyjednávání pod záštitou OSN jediný způsob, jak se v Jemenu vyhnout zdlouhavému konfliktu.

 

Právě se děje

Další zprávy