Za jediný den zemřelo v syrské Rakce 27 civilistů. Zabily je nálety koalice vedené USA

ČTK ČTK
21. 8. 2017 16:06
Nedělní nálety koalice vedené Spojenými státy na syrskou Rakku, kterou zčásti ovládají islamisté z organizace Islámský stát, si vyžádaly 27 civilních obětí. Čím více se nálety zaměřují na centrum města, tím více podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) umírá civilistů. Začátkem srpna se koalice ve zprávě doznala, že při jejích náletech od roku 2014 přišlo o život 624 civilistů. Mnoho organizací, jež válku v Sýrii sledují, se však domnívá, že mrtvých je ve skutečnosti mnohem víc.
Foto: Reuters

Damašek - Nejméně 27 civilistů v syrské Rakce, jejíž část stále ovládá teroristická organizace Islámský stát (IS), přišlo o život při nedělních náletech mezinárodní koalice pod vedením Spojených států.

Mezi mrtvými je i sedm dětí.

S odkazem na prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom dnes informovala agentura AFP.

Nálety na Rakku si podle SOHR minulý týden vyžádaly celkem 125 civilních obětí. Čím více se zaměřují na centrum města, tím více podle organizace umírá civilistů.

Mezinárodní koalice ze vzduchu podporuje arabsko-kurdské síly, které poprvé vstoupily do Rakky na počátku června, když se jim toto město podařilo prakticky obklíčit.

Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, která má za cíl dobýt tuto baštu IS, začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii. Od června se jim však podařilo dobýt od IS téměř 60 procent Rakky.

Nejhorší místo v Sýrii

Mezinárodní koalice uvádí, že podnikla kroky, jejichž cílem je zamezit civilním obětem.

Začátkem srpna se koalice ve zprávě doznala, že při jejích náletech od roku 2014 přišlo o život 624 civilistů. Mnoho organizací, jež válku v Sýrii sledují, se však domnívá, že mrtvých je ve skutečnosti mnohem víc.

"Nejhorším místem v Sýrii je teď Rakka, která je stále v rukou samozvaného Islámského státu," uvedl poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland.

V Rakce je teď podle OSN uvězněno až 25 000 civilistů.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si už vyžádalo více než 330 000 obětí na životech a přinutilo několik milionů lidí opustit své domovy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy