Za jediný den zemřelo v syrské Rakce 27 civilistů. Zabily je nálety koalice vedené USA

ČTK ČTK
21. 8. 2017 16:06
Nedělní nálety koalice vedené Spojenými státy na syrskou Rakku, kterou zčásti ovládají islamisté z organizace Islámský stát, si vyžádaly 27 civilních obětí. Čím více se nálety zaměřují na centrum města, tím více podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) umírá civilistů. Začátkem srpna se koalice ve zprávě doznala, že při jejích náletech od roku 2014 přišlo o život 624 civilistů. Mnoho organizací, jež válku v Sýrii sledují, se však domnívá, že mrtvých je ve skutečnosti mnohem víc.
Foto: Reuters

Damašek - Nejméně 27 civilistů v syrské Rakce, jejíž část stále ovládá teroristická organizace Islámský stát (IS), přišlo o život při nedělních náletech mezinárodní koalice pod vedením Spojených států.

Mezi mrtvými je i sedm dětí.

S odkazem na prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom dnes informovala agentura AFP.

Nálety na Rakku si podle SOHR minulý týden vyžádaly celkem 125 civilních obětí. Čím více se zaměřují na centrum města, tím více podle organizace umírá civilistů.

Mezinárodní koalice ze vzduchu podporuje arabsko-kurdské síly, které poprvé vstoupily do Rakky na počátku června, když se jim toto město podařilo prakticky obklíčit.

Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, která má za cíl dobýt tuto baštu IS, začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii. Od června se jim však podařilo dobýt od IS téměř 60 procent Rakky.

Nejhorší místo v Sýrii

Mezinárodní koalice uvádí, že podnikla kroky, jejichž cílem je zamezit civilním obětem.

Začátkem srpna se koalice ve zprávě doznala, že při jejích náletech od roku 2014 přišlo o život 624 civilistů. Mnoho organizací, jež válku v Sýrii sledují, se však domnívá, že mrtvých je ve skutečnosti mnohem víc.

"Nejhorším místem v Sýrii je teď Rakka, která je stále v rukou samozvaného Islámského státu," uvedl poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland.

V Rakce je teď podle OSN uvězněno až 25 000 civilistů.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si už vyžádalo více než 330 000 obětí na životech a přinutilo několik milionů lidí opustit své domovy.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy