Nálet v Sýrii má desítky obětí, armáda nerozlišuje lidi

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2013 18:29
Podle zpráv z Halabu zahynulo nejméně 20 lidí, počet obětí ale zřejmě bude vyšší.
Válka v Sýrii.
Válka v Sýrii. | Foto: Reuters

Damašek - Nálet syrské armády na město Halab na severu země zřejmě na tamním oblíbeném tržišti zabil nejméně 20 lidí. Informovala o tom v sobotu agentura AP s odvoláním na informace exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH).

Vládní letecká ofenziva v Halabu trvá od půlky prosince, podle OSDH za tu dobu zahynulo už přes 400 lidí.

Informace o obětech, které OSDH získává od lékařů a od bojovníků přímo v terénu, nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Podle zpráv z Halabu však může být počet obětí ještě vyšší, protože zdravotníci mrtvé stále ještě nespočítali, uvedla AP.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) minulý týden údery syrské armády kritizovala a zvláště upozornila na to, že vojáci vůbec nerozlišují mezi bojovníky a civilisty a že při náletech svrhávají na své cíle sudy s výbušninami, které mají velmi destruktivní účinek.

Zároveň ale organizace kritizovala i povstalce, kteří raketami a granáty ostřelují civilní zóny, které jsou pod kontrolou vládních sil.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy