Nálet v Saná zabil nejméně 82 účastníků vládního pohřbu. Jsou mezi nimi i členové povstalecké vlády

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2016 21:03
Nálet arabské koalice vedené Saúdskou Arábií dnes zabil nejméně 82 smutečních hostů pohřbu otce člena povstalecké šíitské vlády v jemenské metropoli Saná. Informaci potvrdilo povstalecké ministerstvo zdravotnictví. Arabská koalice však uvedla, že žádný letecký útok na shromáždění více lidí v Saná nepodnikla.
Saná po náletu arabské koalice
Saná po náletu arabské koalice | Foto: Reuters

Saná - Nálet arabské koalice vedené Saúdskou Arábií zabil nejméně 82 smutečních hostí na pohřbu otce člena povstalecké šíitské vlády v jemenské metropoli Saná.

Raketa, která zasáhla hlavní obřadní síň ve městě, také zranila 534 lidí. Sdělilo to povstalecké ministerstvo zdravotnictví. Arabská koalice však uvedla, že žádný letecký útok na shromáždění více lidí v Saná nepodnikla.

Saná
Saná | Foto: Reuters

Raketa vypálená z letadla zasáhla a zničila budovu, v níž se právě konal pohřeb otce ministra vnitra. Svědci popisovali, jak vozy záchranné služby odvážejí zraněné, a místní tisková agentura Saba přinesla fotografie zohavených a zuhelnatělých těl. Mezi oběťmi je podle nejmenovaných vládních představitelů řada vojenských a bezpečnostních činitelů povstalecké vlády.

Zdroje z protišíitské koalice agentuře Reuters řekly, že koaliční letouny v dnešním útoku na Saná žádnou roli nehrály. "Žádná taková operace na tento cíl se rozhodně neuskutečnila," citoval jeden ze zdrojů vyjádření velitelství koaličního letectva. "Koalice o těchto zprávách ví a je si jistá, že je nutné uvažovat o jiných zdrojích útoku," dodal zdroj.

Koalice později vydala komuniké, v němž potvrzuje, že útok na pohřeb v Saná neprovedla.

Konflikt v Jemenu začal v březnu roku 2014, kdy šíitští povstalci s podporou Íránu obsadili metropoli Saná a začali zabírat další území na západě a jihu země.

Loni v březnu do konfliktu vstoupila arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Hájí zájmy jemenské vlády, která se na určitý čas uchýlila do exilu v Rijádu a loni se vrátila do Adenu na jihu země. Podle OSN již v bojích zahynulo přes 10 tisíc lidí, většinou civilistů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy