Nálet v Jemenu zasáhl mlékárnu, zemřelo 37 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2015 17:22
Koalice arabských států v čele se Saúdskou Arábií podniká od minulého čtvrtka nálety na jemenské šíity. Na svědomí má již desítky obětí z řad civilistů.
Nálety v Jemenu.
Nálety v Jemenu. | Foto: Reuters

Saná - Při náletu v jemenské provincii Hudajdá byla zasažena mlékárna a o život v ní přišlo 37 lidí. Oznámil to ve středu guvernér provincie.

Velení saúdskoarabské armády reagovalo prohlášením, že šíitští povstalci továrnu využívali jako sklad zbraní.

Nálety v Jemenu od minulého čtvrtka podniká koalice arabských států vedená Saúdskou Arábií s cílem zastavit postup jemenských šíitů na jih.

Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín koalici vyzval k zahájení pozemní operace.  "Žádám to, protože se domnívám, že letecké údery jsou v tuto chvíli neúčinné," uvedl. Vyjádřil také naději, že pozemní operace by znamenala mnohem méně civilních obětí než nálety.

Boje už mají desítky obětí, tento týden při náletu na severu zemřelo přes 40 běženců v jednom uprchlickém táboře. Podle dětského fondu OSN UNICEF je mezi oběťmi týdenních bojů na 60 dětí.

Navzdory sedmidenním vojenským operacím se zatím koalici nepodařilo zajistit prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu kontrolu nad jižní oblastí v Adenu a okolí, kde má své stoupence.

V noci z úterý na středu odtud bylo slyšet palbu a výbuchy. Bojovalo se také o vojenskou základnu, na níž jsou vojáci, kteří se hlásí k Hádímu předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi.

Tato základna je právě u města Hudajdá a poblíž je mlékárna. Jedno z koaličních letadel zasáhlo tento provoz a také sklad pohonných hmot.

Sálih po politických protestech začátkem roku 2012 odstoupil, ale zůstal v Jemenu a stojí za ním stále část země a také vojska. Tito vojáci nyní bojují proti zbytku armády věrné Hádímu.

Prezidenta šíité drželi letos v domácím vězení, dokud z něj v únoru neuprchl do Adenu. Nyní je v Saúdské Arábii, která chce v boji proti šíitům pokračovat, dokud nezajistí Jemenu stabilitu. Viní z podpory šíitů Írán, který přiznává pouze humanitární pomoc.

Náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján požádal generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby zastavil nálety v Jemenu. "Vojenské řešení v Jemenu je odsouzeno k nezdaru. Jediným východiskem je národní dialog bez vnějšího zasahování," řekl náměstek, který se s Pan Ki-munem sešel na mezinárodní dárcovské konferenci pro Sýrii, jež se konala v úterý v Kuvajtu.

 

Právě se děje

Další zprávy