Nákupy nově: Zaplatit musí i ten, kdo si nic nekoupil

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 3. 2013 9:10
Lidé si vybírají v obchodě a kupují na internetu, australská obchodnice řekla dost
Dojde trpělivost i obchodníkům v Čechách?
Dojde trpělivost i obchodníkům v Čechách? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brisbane - Ne, děkuji, jen se dívám. Tato věta jednu obchodnici v australském Brisbane "vytočila" natolik, že se její vyřčení rozhodla zpoplatnit.

Přesněji řečeno - ve své prodejně bezlepkových potravin zavedla pětidolarový poplatek za prohlídku zboží bez následné koupě.

Poněkud netradiční krok vysvětluje nápis na dveřích: "Proč se tak stalo? Vzhledem k narůstajícímu počtu lidí, kteří chodí jen nahlížet a poté si kupují zboží jinde. Tito lidé nevědí, že jsou naše ceny téměř stejné jako v jiných obchodech, navíc máme zboží, jež jinde prostě neseženete."

Majitelka obchodu Celiac Supplies, která se novinářům představila pouze jako Georgina, tak hodlá bojovat proti stále rozšířenější praktice zákazníků, kteří si vybírají v kamenných obchodech, nechávají si prodavačem doporučit nejvhodnější produkt, ale nakonec nakupují za menší peníz na internetu

Video z obchodu, kde zakázali "dívání":

Jen do Celiac Supplies přijde denně na 60 lidí, kteří si nechají fundovaně poradit a pak si vybranou potravinu koupí v supermarketu nebo přes internet. Do supermarketu zákazníci údajně odcházejí, přestože tam zboží levněji nekoupí. Jde prý jen o zažitý předsudek.

"Přicházejí mi do obchodu úplně pomatení lidé, tráví tam dvacet i třicet minut a nic si nekoupí. Stejně jako všichni ostatní bych i já ráda za svou práci dostala zaplaceno. Zadarmo pracují jen dobrovolníci a členové komunit," napsala Georgina na facebookovém profilu své prodejny.

Výkonný ředitel Asociace australských maloobchodníků Russell Zimmerman se podle agentury AAP nedomnívá, že by se podobné poplatky uchytily. Některé obchody už inkasují za zkoušení bot nebo šatů, ale platit za pouhé "koukání", to podle něj v Austrálii nemá obdoby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který by měl na dnešní demonstraci odpůrců vlády poprvé vystoupit jako oficiální kandidát na premiéra, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Turecký prezident Erdogan chce kvůli výzvě k propuštění filantropa vyhostit deset velvyslanců

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k propuštění vězněného filantropa Osmana Kavaly, budou prohlášeni za nežádoucí osoby. Jde mimo jiné o velvyslance USA, Francie a Německa. Kavala je obviněn z financování protivládních protestů z roku 2013 a podílu na pokusu o převrat v roce 2016. Filantrop všechna obvinění odmítá. "Nařídil jsem našemu ministrovi zahraničí, aby co nejrychleji vyřídil prohlášení těchto deseti velvyslanců za nežádoucí osoby," řekla hlava státu při cestě do středního Turecka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Začal soud v kauze italského exministra Salviniho. Je obžalován kvůli blokování vylodění zachráněných migrantů

U soudu v Palermu v sobotu začal proces s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění migrantů zachráněných ve Středozemním moři. V srpnu 2019 krátce před svým odchodem z vlády Salvini nepovolil okamžité vylodění 147 běženců, kteří byli na palubě lodě nevládní organizace Open Arms. Za "nelegální zadržování osob" mu hrozí až 15 let vězení.

Proces se de facto rozběhl už 15. září, okamžitě byl ale odročen na dnešní termín. Jednání, které začalo v 11:00, se týkalo procedurálních záležitostí, jako jsou žádosti o zařazení nových materiálů do soudního spisu a navrhovaného seznamu svědků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy