Nájemní vrazi chtěli údajně v Německu zabít kritika čečenského režimu

ČTK ČTK
16. 4. 2021 14:56
Čečence, který žije v Německu a patří ke kritikům čečenského režimu, plánovali podle německých médií zabít nájemní vrazi. Případ vyšetřuje spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe, podle kterého objednávka vraždy přišla z okruhu vedení Čečenské republiky, jež je součástí Ruské federace, uvedla agentura DPA. Jeden z podezřelých, muž s ruským občanstvím, je od začátku roku ve vyšetřovací vazbě.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Podle rozhlasové stanice MDR a týdeníku Der Spiegel se obětí měl stát Mochmad Abdurachmanov. Jeho bratr Tumso v lednu loňského roku unikl pokusu o vraždu ve Švédsku, útočníky se mu podařilo zastavit. Dva ruští občané byli kvůli tomuto případu letos v lednu odsouzeni k osmi a deseti letům vězení.

Nájemní vrazi podle médií měli v plánu Mochmada Abdurachmanova zastřelit nedaleko Mnichova. Německá policie ale 1. ledna zadržela léta v Německu žijícího ruského občana Valida D., který údajně už propašoval do Německa potenciálního nájemného vraha a obstaral zbraň. Druhý muž ale jen předstíral, že zakázku přijal, a vydal se německým úřadům. Podle MDR se na něj ve vězení v Rusku obrátil člověk pověřený čečenskou vládou a za vraždu Abdurachmanova mu nabídl 500 000 eur (skoro 13 milionů korun).

Spolkové státní zastupitelství Valida D. obžalovalo z přípravy závažného násilného činu ohrožujícího stát.

Čečensko je součástí Ruské federace. Kritici tamního prezidenta Ramzana Kadyrova obviňují z brutálního postupu vůči politickým protivníkům doma i v zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy