Najdi si svého zločince, nabádá Švédy nový web

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 2. 2014 18:30
Provozovatel webu Lexbase.se využil mezery v ústavě, na mapě může ukázat kohokoliv.
Foto: Reuters

Stockholm - Kde leží hranice mezi právem na svobodný přístup k informacím a ochranou soukromí jednotlivců?

Právě taková diskuse se v posledních dnech rozhořela ve Švédsku.

Odstartovalo ji spuštění (momentálně dočasně nedostupné) webové stránky Lexbase.se, kde si každý může prolustrovat trestní rejstřík kohokoliv - přátel, kolegů či sousedů. Stačí zadat jméno.

Web navíc nefunguje pouze jako rejstřík, ale nabízí také adresné vyhledávání. Zájemce si tak může vyhledat "kriminálníky" v okolí libovolného místa. Lidé se záznamem v trestním rejstříku se mu následně na mapě zobrazí v podobě červených teček.

Organizace hájící soukromí občanů teď bijí na poplach a volají po změně ústavy. Ta stávající totiž s něčím podobným nepočítala, a tak neumožňuje podobné iniciativy jakkoliv omezovat.

Na seznamu jsou i bezúhonní

Podle švédského Úřadu pro ochranu soukromí tvůrci stránek využili mezery v legislativě a zneužili tím liberální literu zákona o svobodném přístupu k informacím, jenž umožňuje vyžádat si informace z rejstříku trestů.

"V současné době je to postavené tak, že jim nikdo nemůže zabránit v publikování citlivých informací o odsouzených zločincích, a to nejméně po dobu pěti let," vysvětluje v komentáři pro list Dagens Nyheter šéfka úřadu Kristina Svahn Starrsjövá.

Její organizace prý má svázané ruce, jelikož provozovatel stránek zaplatil 2000 švédských korun (6227 Kč) za právo informace veřejně publikovat. Tato licence podle švédských zákonů poskytuje komukoliv stejnou ochranu jako médiím.

"S těmi stránkami nemůžeme nic dělat a nezáleží na tom, jak moc bychom chtěli," píše dále Starrsjövá a upozorňuje na paradoxní situaci, kdy soukromník může zveřejňovat informace, jež musí policie úzkostlivě tajit.

I provozovatel webu porušuje zákon

Podle zpravodajského serveru The Local jsou navíc na digitální mapě údajných zločinců zvýrazněny adresy, kde nikdo s kriminální minulostí nebydlí.

Spuštění stránek ve Švédsku nevyvolalo jen diskusi, ale také agresi. Advokát Pontus Ljunggren, který provozovatele webu zastupoval, se od klienta distancoval poté, co obdržel několik výhrůžek smrtí.

Již zmíněný Dagens Nyheter následně přišel s informací, že 95procentní majitel společnosti, která web provozuje, sám stojí mimo zákon. Od roku 2007 neplatí daně.

 

Právě se děje

Další zprávy